11 września otwieramy trasę rowerową Białogard-Złocieniec

  • Adrian Wolanin
  • 2020-09-08 10:37:33
11 września otwieramy trasę rowerową Białogard-Złocieniec
  • Foto: Biuro Prasowe WZP

Przez piękne lasy, malownicze jeziora i niezapomniane miejsca. To niektóre z atrakcji czekających na Starym Kolejowym Szlaku, jednej z głównych tras rowerowych Pomorza Zachodniego. W najbliższy piątek 11 września otwieramy w pełni gotowy i oznakowany, liczący 69 km odcinek Białogard-Złocieniec. Będzie rowerowy rajd, piknik i kino pod chmurką.

W najbliższy weekend warto wjechać rowerem. Najlepsza okazja będzie w Dziwogórze w pobliżu Połczyna-Zdrój, gdzie w najbliższy piątek 11 września o godzinie 16 zaplanowano oficjalne otwarcie trasy rowerowej Białogard-Złocieniec. Wydarzenie rozpocznie się przejazdem rowerowym z dawnego dworca w Dziwogórze do miejscowości Zajączkowo. Konsekwencja i determinacja przynoszą efekty. Jestem przekonany, że ta Stary Kolejowy Szlak ściągnie wielu miłośników rowerowych przygód. Wakacje za nami, ale pogoda dopisuje. Tym bardziej warto wsiąść na rower i rozpocząć przygodę. Gorąco zapraszam na oficjalne otwarcie odcinka z Białogardu do Złocieńca – zachęca marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na mecie małego rowerowego rajdu przewidziano szereg atrakcji dla dzieci. Będą konkursy i gry ruchowe oraz nauka wyplatania  wianków. Nie zabraknie wojskowej grochówki, a także konkursów ruchowych dla dorosłych. Otwarcie szlaku zakończy się w Połczynie-Zdroju, gdzie od godziny 19.30 do 21 zaplanowano kino letnie pod chmurką. Organizatorzy proszą o dochowanie zasad bezpieczeństwa, zabranie ze sobą maseczek ochronnych, zachowaniu 2 metrowego dystansu i zdezynfekowaniu rąk. Trasa Białogard-Złocieniec liczy 69 km, a wśród atrakcji są m.in. pałac w Rąbinie z początku XX wieku czy średniowieczny kościół w Lipiu z 1462 roku. Nie brakuje również restauracji oraz gospodarstw agroturystycznych. Budowa trasy została dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Otwieramy trasę Białogard-Złocieniec na Starym Kolejowym Szlaku

Piątek, 11 września 2020 r, godzina 16

Dziwogóra, w pobliżu Połczyna-Zdrój, dawny dworzec kolejowy, z udziałem min:

  • wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja,
  • członka Zarządu Województwa Anny Bańkowskiej,
  • członka Zarządu Województwa Stanisława Wziątka,

To nie koniec inwestycji na Starym Kolejowym Szlaku, gdzie obecnie trwa projektowanie blisko 12 km łącznika, który otworzy trasę na Świdwin. Pracy wymagają również odcinki na południu i północy województwa. Część infrastruktury w okolicach Wierzchowa i Wałcza jest już gotowa, ale wymaga oznakowania, część jest już zaprojektowana, a część czeka na przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej. Na północnym odcinku trasy, dziś bez problemów dotrzemy z Kołobrzegu do Karlina oraz z Mielna przez Koszalin do Wroniego Gniazda. Trasy wymagają jeszcze oznakowania a projektowane są łączniki w pobliżu Białogardu. Mapy przebiegu trasy są dostępne na stronie http://www.rowery.wzp.pl/stary-kolejowy-szlak-15. W ostatnich latach w  regionie dzięki funduszom europejskim powstało już 208 km tras rowerowych. Ich koszt to ponad 55 mln zł. Obecnie trwa realizacja ok. 300 km tras, których koszt to 98 mln zł. W tym roku województwo planuje rozpocząć budowę kolejnych 130 km tras. Łącznie w województwie powstanie ponad 1100 km rowerowych tras.

Info: Biuro Prasowe WZP

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: