Bezpiecznie rozpoczęcie roku szkolnego w I LO w Białym Borze

  • Adrian Wolanin
  • 2020-09-03 12:25:23
Bezpiecznie rozpoczęcie roku szkolnego w I LO w Białym Borze
  • Foto: Biuro Prasowe WZP

Rozpoczął się rok szkolny 2020/2021 w I Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze. Uczęszcza do niego mniejszość ukraińska i obywatele Ukrainy. Blisko 50 uczniów, którzy wracając po wakacjach głównie od naszych wschodnich sąsiadów, zamieszkali już lub zamieszkają na dniach w internacie szkoły, zostaną poddani badaniu na obecność koronawirusa. Testy na COViD-19 sfinansuje Urząd Marszałkowski.

Możliwość wykonania testów to efekt współpracy Urzędu Marszałkowskiego, dyrekcji placówki oraz szczecineckiego sanepidu.

Koronawirus nie ustępuje. Codziennie słyszymy o setkach nowych zakażeń zarówno w Polsce czy u naszych wschodnich sąsiadów. Nie chcieliśmy czekać na rozwój wypadków. Wspólnie podjęliśmy decyzję, aby przebadać grupę ukraińskiej młodzieży w I LO w Białym Borze, dla którego jako samorząd województwa jesteśmy organem prowadzącym. W ten sposób unikamy sytuacji zagrożenia. Chcemy, aby uczniowie i dyrekcja czuła się w szkole spokojnie i bezpiecznie – podkreśla członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.

Z testów skorzysta w sumie 49 z 55 uczniów zakwaterowanych w szkolnym internacie. To osoby, które przyjechały bezpośrednio z Ukrainy lub przekraczały granicę w ostatnich 2 tygodniach. Pierwsze badania przeprowadzono 1 września br. W siedzibie sanepidu w Szczecinku testom poddano 17 osób. Żadna z nich nie jest zakażona koronawirusem. Kolejni uczniowie, którzy w najbliższym czasie docierać będą etapami do I LO w Białym Borze, również przejdą badanie. Na ten cel Urząd Marszałkowski zabezpieczył ponad 18 tys. zł.

Badania dla ukraińskich uczniów na wykrywanie koronawirusa to jeden z szeregu istotnych elementów przygotowań placówki do roku szkolnego 2020/2021.

Do nowego roku szkolnego placówkę przygotowaliśmy na podstawie wytycznych resortów edukacji i zdrowia oraz zgodnie z wymogami sanitarnymi. Zakupiliśmy większe ilości płynów do dezynfekcji, nabyliśmy maseczki, rękawiczki. Zajęcie lekcyjne dla poszczególnych klas odbywają się w tych samych pomieszczeniach. Po korytarzach i częściach wspólnych poruszamy się z zakrytymi ustami i nosem, a posiłki w stołówce wydajemy w turach – przyznaje dyrektor I LO w Białym Borze Dorota Stefańska-Drzewiecka.

To nie jest pierwsza tegoroczna akcja w walce w pandemią COVID-19 w I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze. Pod koniec maja br. wspólne wysiłki władz samorządu województwa, konsula honorowego Ukrainy w Szczecinie, dyrekcji placówki i Straży Granicznej pozwoliły sprawnie zorganizować transport z Dorohurska do Białego Boru, by ukraińscy obywatele mogli przystąpić do czerwcowych matur. Egzamin dojrzałości zdali wszyscy uczniowie, a średni wynik szkoły z większości przedmiotów był lepszy niż wynik krajowy.

I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze to jedna z sześciu jednostek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa zachodniopomorskiego. Uczęszcza do niej 61 uczniów. To mniejszość narodowa ukraińska, jak i Ukraińcy.

Info: Biuro Prasowe WZP

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: