Remonty w Kościele Mariackim

  • Adrian Wolanin
  • 2020-09-03 12:05:58
Remonty w Kościele Mariackim
  • Foto: TV Gawex

Zwycięski projekt tegorocznego Budżetu Obywatelskiego nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Mowa oczywiście o renowacji trzech wież zegarowych w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która zakończyć ma się do końca października.

Do przysłowiowej pełni szczęścia brakuje jeszcze mechanizmu, który wskazówki na wyremontowanych tarczach wprawiłby w ruch. Przywrócenie znajdującego się na szczycie wieży mechanizmu firmy Weule okazało się jednak zbyt kosztowne do przeprowadzenia, dlatego też po licznych konsultacjach zdecydowano się zastąpić go współczesnym, elektronicznym zamiennikiem. Nowy automat ma kosztować ok. 70 000 zł i będzie jedną z propozycji w Budżecie Obywatelskim 2021.

Poniemiecki mechanizm ma zostać jednak zakonserwowany i w aktualnej formie być eksponowany ewentualnym zwiedzającym. A okazje do wycieczek jawią się coraz bardziej jako możliwe. Wszystko dzięki temu co w tej chwili niewidoczne, czyli remontowi środka wieży, który również powinien zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.

Więcej na ten temat w dzisiejszym (03.09) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: