Kolejki przed Starostwem

  • Jakub Diakun
  • 2020-08-12 14:27:04
Kolejki przed Starostwem
  • Foto: Piotr Rozmus

Każdego ranka przed drzwiami Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego w Szczecinku ustawia się kolejka interesantów chcących zarejestrować swoje pojazdy. W lipcu wydział zarejestrował ich aż 1382.

Taki stan rzeczy utrzymuje się od 1 lipca, kiedy to po przerwie spowodowanej pandemią COVID 19 komórka powróciła do funkcjonowania na normalnych zasadach. Nie bez znaczenia był również fakt wprowadzenia wraz z początkiem 2020 roku przez Ministerstwo Infrastruktury kar za nieterminowe przerejestrowanie samochodu. Zmobilizowani restrykcjami kierowcy, tłumnie ruszyli do Wydziałów Komunikacji w całej Polsce.  Warto przypomnieć, że Powiat Szczecinecki w związku z trwającą pandemią jako jeden z pierwszych samorządów, w trosce o zdrowie mieszkańców zaniechał ich stosowania. 


Niedotrzymanie terminu przerejestrowania auta w ciągu 30 dni wiązało się z karą od 200 do 1000 zł.  Starosta Krzysztof Lis, jako przewodniczący Konwentu Województwa Zachodniopomorskiego już w marcu wystąpił z wnioskiem do wojewody zachodniopomorskiego o tymczasowe zniesienie kar z tytułu niezarejestrowania pojazdu oraz zgłoszenia faktu jego sprzedaży i nabycia w terminie 30 dni wynikającym z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kilka dni później starosta otrzymał informację z Ministerstwa Infrastruktury, iż że w związku z panującą pandemią w ramach tarczy antykryzysowej termin  na zawiadomienie o zbyciu lub nabyciu pojazdu został przedłużony do  180 dni. Dotyczy to tych kierowców, którzy zakupili auto na polskich tablicach rejestracyjnych. Jeśli tylko samochód ma ważne ubezpieczenie i przegląd techniczny, można się nim poruszać na „starych tablicach” przez okres sześciu miesięcy. Inaczej wygląda sprawa aut sprowadzanych z zagranicy i nowych. W tym przypadku właściciele wciąż mają 30 dni na ich rejestrację.


Interesanci chcący przerejestrować swoje pojazdy, ok. godz. 7:30 otrzymują drukowany przez biletomat bilet z konkretną godziną przyjęcia. Mogą powrócić do pracy, czy innych zajęć i pojawić się z powrotem o wskazanej porze. W ostatnim czasie nie zdarzyło się, aby któryś z interesantów nie załatwił swojej sprawy. Ponadto do rozdysponowania pozostawało jeszcze co najmniej kilka biletów. Duże udogodnienie stanowi internetowa rezerwacja kolejki. Jednak z uwagi na dużą ilość interesantów trzeba jej dokonać z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Z uwagi na okres urlopowy w wydziale pracuje dwoje pracowników, którzy mogą obsłużyć dziennie ok 30 petentów chcących zarejestrować swoje pojazdy. Od 1 września pracowników zajmujących się rejestracją będzie czworo, ponieważ  w celu zażegnania problemu starosta Krzysztof Lis ogłosił nabór na stanowisko podinspektora w Wydziale Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg.

 

info: Piotr Rozmus 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: