Dług czynszowy odpracowany. Niespodziewany bonus

  • Jakub Diakun
  • 2020-08-05 14:48:41
Dług czynszowy odpracowany. Niespodziewany bonus
  • Foto: Gmina Połczyn-Zdrój

Pierwszy lokator odpracował niedawno swoje zaległości czynszowe wobec miasta. Robił to tak dobrze, że pozostanie w Połczyńskim Przedsiębiorstwie Komunalnym jako pracownik.

Od maja 2020 roku Gmina Połczyn-Zdrój wprowadziła program spłaty zadłużenia mieszkań komunalnych. Zaległości zamiast spłacać, można po prostu odpracować. Rozwiązanie adresowane jest do zadłużonych, będących w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Lokatorzy nie muszą pracować sami. Jeśli nie czują się na siłach np. ze względu na wiek, mogą wskazać inną pełnoletnią osobę (np. syna), która zgodzi się pracować za nich.


Pierwsze porozumienie z lokatorem w tej sprawie Prezes PPK Beata Pszczoła-Bryńska popisała dziesiątego lipca 2020 r. Dług został rozliczony w zamian za wykonanie prac na rzecz zieleni miejskiej.


Podanie o uczestnictwo w programie należy składać do Połczyńskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. Odpracowywanie nie jest formą zatrudnienia i nie towarzyszą mu benefity z tym związane, jak np. ubezpieczenie. Odpracowanie jest świadczeniem rzeczowym, które gmina przyjmuje zamiast świadczenia pieniężnego. To możliwość zniwelowania długów, której dotąd nie było. 


Kto może ubiegać się o spłatę zadłużenia za lokal? Wszyscy zadłużeni, w tym ci, którym już wypowiedziano umowę. Muszą też znajdować się w trudnej sytuacji życiowej, co potwierdzi MGOPS. Podania w tej sprawie należy składać do gminnego zarządcy nieruchomości, czyli Połczyńskiego przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. Tam zostanie spisane porozumienie, jakie prace mają zostać wykonane. Powinny być one dopasowane z jednej strony do potrzeb gminy, a z drugiej – do umiejętności dłużnika. Praca więc może odbywać się zarówno w zamieszkiwanej wspólnocie, jak i w miejskim Parku lub którejś z jednostek organizacyjnych, choćby w Centrum Kultury. Większość prac wyceniono na 17 zł/godzinę, ale w przypadku specjalistycznych zajęć np. budowlanych, wycena będzie indywidualna.

 

info: Gmina Połczyn-Zdrój 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: