Godzina "W" - pamiętamy!

  • Adrian Wolanin
  • 2020-08-01 09:59:59
Godzina "W" - pamiętamy!
  • Foto: Wikipedia

Jak zawsze, 1 sierpnia o godz. 17:00 serca Polaków zabiją mocniej. Powodem tego jest oczywiście przypadająca dziś (01.08), 76. rocznica Powstania Warszawskiego, którego początkiem stał się rozkaz podpisany przez komendanta Okręgu Warszawa AK, Antoniego Chruściela ps. „Monter”. Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

W ramach akcji „Burza” Armia Krajowa przeprowadziła największą operację militarną przeciwko okupującym i ciemiężącym nasz kraj Niemcom, którzy dopuszczali się okrucieństw na narodzie i gwałtów na ojczyźnie. Ten patriotyczny zryw miał również na celu samodzielne wyzwolenie stolicy przed wkroczeniem Armii Czerwonej i uniemożliwienia tym samym sowietyzacji Polski. Zarówno Niemcy Hitlera, jak i Związek Radziecki Stalina kwestionowały prawo narodu polskiego do samostanowienia i życia.

Rozkaz wybicia godziny „W” dostarczało ponad 6000 łączniczek i gońców. W trakcie 63 dni walk, straty wojsk polskich wyniosły 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych oraz 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku ostrzału artyleryjskiego, nalotów i ciężkich warunków bytowych, a także masakr urządzanych przez oddziały niemieckie, zginęło od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy. Była to niewyobrażalna danina krwi złożona na polskim ołtarzu wolności.

Powstańcy dysponując ubogim uzbrojeniem (głównie broń strzelecka) przez dwa miesiące przeciwstawiali się Niemcom, którzy odpierali ataki najnowocześniejszym sprzętem – pancernymi zagonami oraz najnowocześniejszym wówczas lotnictwem w asyście doborowych oddziałów Wehrmachtu i Waffen SS.

Od wielu lat w polskich miastach, gdy zegary wybijają właśnie godzinę 17:00, syreny alarmowe nadają 1-minutowy, ciągły sygnał, a samochody i inne środki transportu zatrzymują się dając czas każdemu na osobistą refleksję i złożenie w ten sposób hołdu naszym braciom i siostrom walczącym przed 76 laty, o których zawsze będziemy pamiętać!

W Szczecinku oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się dziś (01.08) na cmentarzu komunalnym o godzinie 17:00.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: