Nieczystości z kołobrzeskiej oczyszczalni ścieków... w Szczecinku

  • Adrian Wolanin
  • 2020-07-14 14:10:34
Nieczystości z kołobrzeskiej oczyszczalni ścieków... w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Mieszkańcy zachodniej części Szczecinka od kilkunastu dni informowali władze miasta o przykrych zapachach dochodzących z terenów tzw. starego poligonu. Po udaniu się we wskazane miejsce przez urzędników ratusza doszło do niecodziennej sytuacji.

W odpowiedzi na sygnały ze strony mieszkańców o fetorze dochodzącym z okolic torów na tzw. starym poligonie, pracownicy ruszyli z kontrolą w teren. Na miejscu znaleźli nie tylko przyczynę niezwykle przykrych zapachów, ale również podejrzanego gościa. Okazała się nim ciężarówka, która najprawdopodobniej dopiero co dokonała wyładowania nieczystości pochodzących z kołobrzeskiej oczyszczalni ścieków.

Mimo prób, urzędnikom nie udało się nawiązać kontaktu z kierowcą, który... uciekł DK11 w stronę Koszalina. Dzięki zaangażowaniu szczecineckiej Policji, kierowca został zatrzymany, co z kolei umożliwiło dokonanie kontroli dokumentów dotyczących zrzuconego w Szczecinku ładunku.

Tego typu działanie, zakwalifikowane przez burmistrza jako szkodliwe dla środowiska, nie mogło pozostać bez reakcji, którą było złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Niestety, jak udało nam się ustalić, dokonana czynność przebiegła zgodnie z obowiązującymi przepisami. Upraszczając, wykonawca usługi po przebadaniu zarówno tego co odbiera z kołobrzeskiej oczyszczalni, jak i zakwalifikowanego jako rolniczy gruntu, na który transportowane są nieczystości, ma prawo wytwarzać coś co ostatecznie przybiera formę nawozu. Zdaniem burmistrza przepisy nijak mają się do sytuacji na spornym terenie. Daniel Rak podkreśla, iż stary poligon nigdy nie był terenem uprawnym, gdyż nie pozwala na to jakość znajdującej się na nim gleby. Dodatkowo uważa, że w dokumentacji dotyczącej wspomnianych badań występują wyraźne braki.

W międzyczasie Urząd Miasta podjął również rozmowy zarówno Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją w Kołobrzegu, jak i wykonawcą zlecenia. W efekcie udało się zaprzestać zwożenia nieczystości, niemniej z uwagi na fakt, iż transporty przybywały prawdopodobnie do Szczecinka od dłuższego czasu, a odkryte miejsce to niejedyna działka na którą zrzucano odpady z oczyszczalni, sprawa wymaga głębszego wyjaśnienia.

Niestety, to niejedyny problem związany z gospodarką odpadami w naszym mieście w ostatnich dniach. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, jedna z warszawskich firm planuje zamienić budynki po byłym Elmilku na magazyn odpadów, w tym substancji uznawanych za niebezpieczne. Do tej sprawy szerzej wrócimy na naszej antenie już jutro, w dzisiejszym (14.07) serwisie informacyjnym Echa Dnia omówimy zaś szerzej problem opisywanego w artykule, nielegalnego wysypiska na starym poligonie.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: