23 czerwca - Dzień Ojca. Jak powstało to święto?

  • Jakub Diakun
  • 2020-06-23 09:05:20
23 czerwca - Dzień Ojca. Jak powstało to święto?
  • Foto: Pixabay

Chyba każdemu z nas dzisiejsza data kojarzy się przede wszystkim z jednym z najpopularniejszych świąt – czyli Dniem Ojca. Już od kilkudziesięciu lat w czerwcu składamy życzenia naszym tatom, okazując im w ten sposób wdzięczność za trud, jaki włożyli w nasze wychowanie.

Dzisiejsze święto zna chyba każdy. Jednak nie wszyscy wiemy, skąd ono się wzięło. Często bywa tak, że sukces jednego pomysłu staje się początkiem drugiego. Tak właśnie było w 1910 roku, gdy po wielkim sukcesie Dnia Matki, zrodził się pomysł, aby uhonorować również innych członków rodziny.

 

Warto również podkreślić, że pierwszy Dzień Ojca odbył się 19 czerwca wspomnianego już roku w amerykańskiej miejscowości Spokane za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonnara postanowiła uczcić trud, jaki w wychowanie dzieci wkładają Ojcowie, gdy tylko dowiedziała się o ustanowionym (3 lata wcześniej) Dniu Matki, wpadła na pomysł, aby swoją wdzięczność okazać również Ojcom – oczywiście szczególnie swojemu.

 

Niestety święto nie przyjęło się od razu w całym kraju. Aż do roku 1972, kiedy to prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca, święto to było obchodzone lokalnie. Choć uroczystość ma w naszym kraju już kilkudziesięcioletnią tradycję, to wciąż nie dorównało popularności Dniu Matki.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: