Woda to żywioł - nie zapominaj o tym!

 • Adrian Wolanin
 • 2020-06-19 13:05:24
Woda to żywioł - nie zapominaj o tym!
 • Foto: TV Gawex

Piękna pogoda, upalne temperatury i czas wolny sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Pamiętajmy o rozwadze i rozsądku. Sezon wakacyjny dopiero przed nami, a woda już zbiera śmiertelne żniwo, dlatego też zachodniopomorscy policjanci nie ustają w nagłaśnianiu problematyki bezpiecznego spędzania czasu nad i w akwenach.

Każdego roku w całej Polsce odnotowujemy utonięcia, do większości z nich dochodzi latem. W 2019 r. w naszym województwie stwierdzono 37 utonięć. Od maja do sierpnia ubiegłego roku – utonęło 25 osób.

W tym roku (dane do 15 czerwca) utopiło się w zachodniopomorskim 13 osób, w tym 7 tylko w miesiącu maju. Do tegorocznych utonięć doszło na terenie Szczecina, Świnoujścia, Koszalina, powiatu gryfickiego, goleniowskiego, polickiego, drawskiego, łobeskiego i stargardzkiego. Do zdarzeń tych doszło w jeziorach i rzekach, ostatnie z nich dotyczyły wędkarzy, którzy wpadli do wody podczas połowu ryb oraz osób, które rekreacyjnie wypłynęły na jezioro łodzią lub kajakiem.

Przed nami wakacje, dlatego też nieustannie zachodniopomorscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą. W ubiegłym roku, w samym tylko sezonie letnim (od 19 czerwca do 31 sierpnia) na terenie naszego województwa utonęło 21 osób. W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich tych osób.

Pamiętaj!

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
 • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.
 • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
 • Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.
 • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
 • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
 • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
 • Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.
 • Pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku mamy przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.
 • Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

Wraz z rozpoczęciem wakacji rusza także IV już edycja ogólnopolskiej akcji „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” promująca szeroko pojętą profilaktykę bezpiecznych zachowań nad wodą.

Zachodniopomorscy policjanci będą prowadzić zarówno indywidualne, jak również grupowe spotkania z dziećmi i młodzieżą w plenerze. Będą promować zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, omawiając kwestię bezpieczeństwa w domu, podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także bezpieczeństwa nad wodą i terenach przywodnych oraz rekreacji w górach. Podczas spotkań mundurowi będą przekazywać materiały informacyjno – edukacyjne uczestnikom prelekcji.

Info: Zespół Prasowy KWP w Szczecinie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: