Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach?

  • Jakub Diakun
  • 2020-06-08 12:09:22
Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach?
  • Foto: TV Gawex

Po długim okresie dyskusji politycznej, znamy już termin tegorocznych wyborów prezydenckich. Głowę Państwa wybierzmy w głosowaniu 28 czerwca. Co ważne swój głos oddać możemy, nie tylko jak dotychczas, udając się fizycznie do komisji wyborczej, ale również korespondencyjnie.

Każdy obywatel Polski zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo (...) wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, (...) jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. - art. 62 Konstytucji.

 

Umożliwienie wszystkim obywatelom głosowania w dobie pandemii, stało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanął obecny rząd. Aby zrealizować to zadanie, wprowadzono możliwość głosowania korespondencyjnego. Z tego prawa skorzystać może każdy obywatel, jeśli tylko spełni wszystkie procedury.

 

Chęć oddania głosu w formie korespondencyjnej przez osobę przebywającą w kraju, powinniśmy zgłosić w urzędzie gminy, w której jesteśmy wpisani w spisie wyborców, nie później niż do 16 czerwca. Państwowa Komisja Wyborcza w swoim komunikacie wyjaśnia również, do kiedy deklaracje głosowania korespondencyjnego muszą zgłosić osoby objęte kwarantanną.

 

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do dnia 26 czerwca 2020 r. - Komunikat PKW.

 

Pamiętajmy, że chęć zgłoszenia głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnej drugiej tury głosowania. Oznacza to, że jeśli dojdzie do tzw. dogrywki, to pakiet wyborczy zostanie nam wysłany na adres podany przed pierwszą turą.

 

Jeśli w pierwszej turze oddamy głos tradycyjnie przy urnie wyborczej, a z kolei przy drugiej turze chcemy głosować korespondencyjnie, to taki obywatel może najszybciej dzień od głosowania, ale nie później niż do 29 czerwca zgłosić taką chęć w urzędzie gminy, tej w której jest wpisany w spisie wyborców.

 

PKW wyjaśnia również, że w przypadku drugiej tury wyborca, który:

będzie podlegał obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, może on zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 7 lipca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do dnia 10 lipca 2020 r.

 

Pełen komunikat PKW znajdą Państwo tutaj.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: