Zbliża się Boże Ciało. Czy w tym roku pójdą procesje?

  • Jakub Diakun
  • 2020-06-05 14:58:29
Zbliża się Boże Ciało. Czy w tym roku pójdą procesje?
  • Foto: TV Gawex

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najpopularniejszych świąt katolickich w naszym kraju. W najbliższy czwartek, wierni wszystkich parafii rzymsko-katolickich będą obchodzić uroczystość, potocznie zwaną Bożym Ciałem.

Jak już informowaliśmy od 1 czerwca Biskup Ordynariusz Edward Dajczak, odwołał wprowadzoną 25 marca, dyspensę ogólną od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Św.

 

Zgodnie z Prawem Kanonicznym Eucharystia dla katolików jest źródłem i zarazem szczytem życia chrześcijańskiego (KKK1324). Co za tym idzie, każda osoba deklarująca swoją wiarę, zobowiązana jest do uczestnictwa w Eucharystii przynajmniej raz w tygodniu. Obowiązująca w nowej formie dyspensa pozwala na nieobecność na niedzielnym nabożeństwie osobom, które są w podeszłym wieku, są zakażone lub przebywają na kwarantannę, tudzież czują silny lęk przed zakażeniem. Należy jednak pamiętać, że tego typu obawy nie mogą wynikać z lenistwa.

 

Tegoroczne obchody Bożego Ciała będą znacząco różnić się od tych z lat ubiegłych. Warto zaznaczyć, że tradycyjne Procesje Eucharystyczne ulicami miasta można zastąpić okrążaniem kościoła. W tej formie, wierni będą mogli adorować konsekrowany Chleb Eucharystyczny, w większości szczecineckich parafii, na ten moment wiemy, że kapłani okrążą kościół z Najświętszym Sakramentem w Parafii Narodzenia NMP, w Parafii Św. Krzysztofa oraz u Ojców redemptorystów.

 

Dodatkową zmianą jest zniesienie limitu 150 osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniu, należy jednak pamiętać o obowiązku zakrywania dróg oddechowych lub utrzymaniu dystansu społecznego wynoszącego co najmniej dwa metry.

 

Więcej informacji dziś (05.06) w serwisie informacyjnym Echa Dnia

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: