Wymiana ośwadczeń, a festiwalu, jak nie było, tak i nie będzie... przynajmniej w tym roku

  • Jakub Diakun
  • 2020-06-03 15:40:22
Wymiana ośwadczeń, a festiwalu, jak nie było, tak i nie będzie... przynajmniej w tym roku
  • Foto: TV Gawex

Wciąż trwa batalia między stronami konfliktu w sprawie Festiwalu Balonowego. Choć, pojawiające się oświadczenia, powinny przybliżać nas do prawdziwego powodu odwołania imprezy, to jedyne co zyskujemy, to narastającą dezinformację.

W oświadczeniach zarówno Miasta jak i Bartosza Oberskiego, próżno szukać wielu części wspólnych, jedną z niewielu może być informacja o odwołaniu imprezy. W oświadczeniu Urzędu Miasta Szczecinek czytamy:
 
Miasto Szczecinek - główny organizator Festiwalu Balonowego Memoriału Kurta Hummela oświadcza, że jedyną prawdziwą przyczyną odwołania tegorocznej imprezy jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.
Z kolei Bartosz Oberski, w przesłanym do nas oświadczeniu pisze:
 
Fakt, że to Bartosz Oberski był głównym organizatorem jest bardzo łatwy do zweryfikowania zarówno w internecie jak i dzięki dokumentom - UM Szczecinek wymagał aby w 2019 roku Nocna Gala Balonów odbyła się w formule imprezy masowej. Jej organizatorem był Bartosz Oberski, czego potwierdzenie jest w dokumentach którymi dysponuje Burmistrz Miasta Szczecinek. Potwierdzają to również korespondencja i umowy zawierane pomiędzy Bartoszem Oberskim, a SAPiK.
 
Trudno więc nawet określić, kto był głównym organizatorem imprezy. Niemożliwe dla zwykłego odbiorcy, jest również wskazanie prawdziwego powódu jej odwołania. Bartosz Oberski sugeruje, że pandemia koronawirusa, nie była prawdziwym powodem takiego działania ratusza:
 
W połowie stycznia 2020 roku, a więc niespełna 2 miesiące przed wybuchem pandemii, zostaliśmy zaproszeni do SAPiK, gdzie poinformowano nas o zerwaniu współpracy zgodnie z decyzją Pana Burmistrza Daniela Raka. Był to dla nas ogromny cios, ponieważ wiemy jak istotnym było wydarzenie przez nas organizowane zarówno dla mieszkańców miasta, przedstawicieli branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej.
Dodatkowo Miasto Szczecinek, w swoim oświadczeniu zwróciło uwagę na fakt, nie zwrócenia powłoki balonowej.:
 
Mimo zakończonej współpracy firma Pana Bartosza Oberskiego do dzisiaj nie zwróciła powłoki balonowej, której koszt zakupu to niemal 125 tysięcy złotych. Została ona użyczona w 2018 roku przez SAPiK. Samorządowa Agencja Promocji i Kultury wielokrotnie występowała z żądaniem zwrotu balonu.
 
Skandaliczne oświadczenie Pana Bartosza Oberskiego jest następstwem zakończenia współpracy oraz kategorycznego żądania zwrotu powłoki balonu. Informujemy, że termin jego zwrotu upływa 29 maja br. W przypadku braku jego oddania do prokuratury złożone zostanie zawiadomienie zgodnie z art. 284, § II, Kodeksu Karnego.
Na co Bartosz Oberski odpowiedział:
 
Nie jest prawdą, że SAPiK wielokrotnie występował z żądaniem zwrotu balonu. SAPiK nie posiada żadnego balonu, jest jedynie właścicielem części balonu czyli powłoki. Powłoka ta używana jest na podstawie umowy, która jest wykonywana przez Bartosza Oberskiego bez zastrzeżeń ze strony SAPiK (nigdy ich nie zgłoszono), a w ramach której ten zobowiązany jest m.in. uczestniczyć w rozmaitych imprezach balonowych (na własny koszt). Balon z powłoką "Szczecinek" uczestniczył np. w biciu rekordu Guinessa (koszt uczestnictwa w pełni pokryty przez Bartosza Oberskiego), o czym informowały media światowe, branżowe, krajowe i lokalne (...). Balon po tym wydarzeniu transportowany był drogą morską do Europy. Co istotne, powłoka jest serwisowana i jej przeglądy dokonywane są w specjalistycznej instytucji w Niemczech, gdzie obecnie się znajduje, o czym zarówno SAPiK jak i Miasto zastały poinformowane.
 
Przypomnijmy, że popularna w regionie, ale nie tylko, impreza od swojej inauguracyjnej edycji w 2004 roku, regularnie zyskiwała coraz większe grono sympatyków. Warto również pamiętać, że w tym roku w związku z wybuchem epidemii większość imprez międzynarodowych( a taką był Festiwal Balonowy) zostało odwołane. Na ten moment z wielu stron słychać zapowiedzi, że lubiane przez mieszkańców Szczecinka wydarzenie, wróci do nas już za rok:
 
Samorządowa Agencja Promocji i Kultury przystąpiła już do organizacji przyszłorocznej edycji festiwalu. – czytamy w oświadczeniu Miasta Szczecinek.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: