Światowy Dzień SM

  • Jakub Diakun
  • 2020-05-30 09:24:00
Światowy Dzień SM
  • Foto: NZOZ Centrum Rehabilitacji SM Borne Sulinowo

Dziś po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień SM, czyli dzień osób chorych na stwardnienie rozsiane. W Polsce szacuje się, że około 50 tysięcy ludzi cierpi na tę neurologiczną przewlekłą i nieuleczalną chorobę.

Światowy Dzień SM został ustanowiony w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego i obchodzony jest w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Tegorocznym tematem obchodów jest: SM. Więzi, kontakty, relacje.

W tym szczególnym dniu cały świat chce podkreślić rolę relacji międzyludzkich jako elementu radzenia sobie z chorobą i walki z różnymi przeciwnościami losu.


Oficjalnym symbolem tego święta stało się serce utworzone z ludzkich dłoni, które odzwierciedla główne hasła, czyli: więzi, kontakty i relacje. Również Spółka SM w Bornem Sulinowie aktywnie zaangażowała się w obchody Światowego Dnia SM. Z tej okazji na stronie facebook-owej Centrum SM pojawiają się codziennie (od 25 maja) filmiki z telerehabilitacją dla osób chorych na stwardnienie rozsiane.


Publikowane filmy zawierają nie tylko ćwiczenia fizjoterapeutyczne, ale również ćwiczenia logopedyczne. Kolejną akcją prowadzoną przez Centrum SM jest utworzenie kolażu ze zdjęć pracowników prezentujących serce utworzone z dłoni. Międzynarodowa Federacja Stwardnienia Rozsianego zachęca, aby w ten sposób okazywać solidarność z osobami cierpiącymi na SM.

info: NZOZ Centrum Rehabilitacji SM Borne Sulinowo

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: