Nie będzie Festiwalu Balonowego w Szczecinku

  • Jakub Diakun
  • 2020-05-29 15:51:46
Nie będzie Festiwalu Balonowego w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

W ostatnim czasie lokalne media obiegła informacja o odwołaniu imprezy, która przez ostatnie lata stała się jedną z wizytówek naszego miasta, mowa oczywiście o Festiwalu Balonowym. W tej sprawie stosowane oświadczenie wydali organizatorzy.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentowanymi poniżej oświadczeniami obu stron. Dodatkowo dziś (29.05) wyemitujemy więcej informacji w serwisie informacyjnym Echa Dnia.                                                           
 
 
                                                                Festiwal Balonowy w Szczecinku - oświadczenie organizatora
Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować, że Festiwal Balonowy w Szczecinku w roku bieżącym nie odbędzie się.
Jako pomysłodawcy i jedyni organizatorzy Festiwalu, działający od samego początku na zlecenie Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku, jesteśmy rozczarowani i głęboko poruszeni informacją, która trafiła do mediów o tym, że “Koronawirus pokrzyżował plany organizacji Festiwalu”.
Festiwal Balonowy a wirus.
W połowie stycznia 2020 roku, a więc niespełna 2 miesiące przed wybuchem pandemii, zostaliśmy zaproszeni do SAPiK, gdzie poinformowano nas o zerwaniu współpracy zgodnie z decyzją Pana Burmistrza Daniela Raka. Był to dla nas ogromny cios, ponieważ wiemy jak istotnym było wydarzenie przez nas organizowane zarówno dla mieszkańców miasta, przedstawicieli branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej. Wreszcie jak wielkie znaczenie miało ono dla pilotów i załóg balonowych z całej Europy.
Festiwal Balonowy jako nietypowa i jedyna w swoim rodzaju impreza plenerowa powstała i ewoluowała na przełomie 10 lat aby uzyskać rozmiar i znaczenie największej tego typu imprezy w Polsce oraz jednego z ważniejszych wydarzeń balonowych w Europie. To właśnie na szczecinecki Festiwal przyjeżdżały załogi z różnych zakątków nie tylko Europy ale i świata, a sama impreza zyskiwała same pozytywne opinie wśród zarówno uczestników jak i mieszkańców oraz gości. Wizja imprezy zmieniała się z roku na rok, dzięki determinacji uczestników, współpracowników i samych organizatorów. Nie bez znaczenia, a wręcz ogromny wpływ na sukces imprezy miało wsparcie organizacyjne ze strony Pana Burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, który wręcz wymagał, aby Festiwal rozrastał się i na stałe wpisał w kalendarz imprez w Szczecinku.
Niestety decyzja o zmianie strategii, zgodnie z informacją przekazaną nam przez Pana Dyrektora SAPiK, zapadła jednoosobowo i podjęta została przez Pana Burmistrza Daniela Raka.
Oczywiście jako organizatorzy nie mamy możliwości z tą decyzją dyskutować i szanujemy ją jako wybór lepszej opcji dla miasta. Jednak po przeczytaniu doniesień prasowych, mówiących o pokrzyżowaniu planów Festiwalu przez sytuację pandemiczną, zdecydowanie zaprzeczamy i pragniemy wszystkich Państwa poinformować, że decyzja o rezygnacji z Festiwalu, w takiej formie jaką znają Państwo, została podjęta już w styczniu 2020 roku.
Jak to było z Festiwalem?
Festiwal Balonowy w Szczecinku miał swój początek w 2004 roku, kiedy do miasta zaprosiliśmy 5 załóg balonowych z Polski i Niemiec. Wówczas balony, ze względu na swoje rozmiary, wzbudzały więcej strachu niż fascynacji wśród mieszkańców miasta. Na pokaz nocny balonów przyszła garstka ludzi, którzy starali się zachowywać bezpieczny odstęp od wielkich balonów i ognia z palników. Z czasem jednak, po dwóch kolejnych latach mieszkańcy przekonywali się do widoku balonów nad miastem, który wtedy podziwiać można było w październiku. Zawirowania spowodowane kryzysem ekonomicznym spowodowały, że zaniechano organizacji imprezy, a wtedy miała ona już swoją nazwę “Polsko - Niemiecka Fiesta Balonowa o Memoriał Kurta Hummela”.
Przełomem jednak okazało się objęcie stanowiska Burmistrza Miasta przez Pana Jerzego Hardie - Douglasa, który nie tylko wyraził zgodę na powrót do imprezy, ale wymagał, aby odbywała się na początku wakacji, przybrała nazwę “Międzynarodowa” i stała się cykliczną imprezą, organizowaną w Szczecinku. Miała też każdego roku zaskakiwać swoim rozmachem.
Dzięki temu przez 10 lat Festiwal Balonowy osiągnął rozmiar dużej imprezy, w której uczestniczyły balony o różnych kształtach, a widzowie na Nocną Galę Balonów przybywali z Poznania, Warszawy a nawet z Rzeszowa czy Lublina.
Rok 2020 to jednak kolejny przełom i decyzją Pana Burmistrza Daniela Raka, Festiwal Balonowy znika z kalendarza imprez szczecineckich, o czym informuje się jego organizatorów w styczniu, a oficjalny powód tej decyzji podaje się w maju i jest nim pandemia COVID19, która wybuchła w Polsce w marcu.
Co dalej?
Wg naszych informacji podjęta zostanie próba organizacji imprezy balonowej w 2021 roku. W tej sprawie kontaktowano się z pilotami z Polski i nawet nawiązano wstępną współpracę z kimś z Warszawy, a koordynatorem tych wszystkich działań ma być osoba wybrana przez ratusz.
Nie jest naszą rolą ocena tych działań, a także nie chcemy przewidywać skutków jakie przyniosą, jednak nie wyrażamy zgody aby dalsze działania związane z balonami w Szczecinku łączone były z naszym dorobkiem oraz wizją Pana Burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa. Stanowczo się od tego odcinamy i nie pozwalamy aby odnosili Państwo, pod wpływem fałszywej informacji, wrażenie że Festiwal jest kontynuowany i nic się nie zmieniło.
Strona internetowa, która zawsze była i pozostanie wyłącznie naszą własnością, będzie aktywna. Będziemy na niej informować Państwa o dalszych planach, a  jeśli tylko pojawi się nadzieja na nasz powrót do Szczecinka, tutaj też będziemy o tych działaniach informować. Podobnie z naszym profilem na Facebooku. Obecnie mamy około 5 tyś. obserwujących. Zachęcamy aby nie rezygnować z tej subskrypcji. Traktować ją będziemy jako kanał informacyjny o wszystkim co dotyczyć będzie lotów balonem i związane będzie ze Szczecinkiem.
 

Czy balony nadal będą latać w Szczecinku?
Nie wiemy jak potoczą się losy imprezy balonowej. Jednak my cały czas latamy. Jesteśmy obecni nie tylko w Szczecinku ale mamy wiele planów wyjazdowych i lotów na świecie. Będziemy Państwu przekazywać najciekawsze zdjęcia z naszych lotów. Podczas organizacji Festiwalu nauczyliśmy się, że największą Państwa potrzebą jest możliwość wykupienia lotu balonem nad Szczecinkiem czy Pojezierzem Drawskim. Od marca 2020 jest to możliwe. Rozpoczęliśmy regularne loty pasażerskie i możemy zabierać do naszego balonu max 5 osób. Adres strony, gdzie można kupić bilet na lot, także w formie prezentu, to www.dreamballoon.pl lub www.balonmarzen.pl Zapraszamy także na stronę Facebookową https://www.facebook.com/DreamBalloonpl-103361631260223/ gdzie publikujemy informacje o rabatach i akcjach promocyjnych.
Informacja dla sponsorów
Festiwal Balonowy w Szczecinku to wydarzenie wyjątkowo medialne. Na przełomie lat udało nam się dotrzeć z informacją o imprezie do większości mediów publicznych i prywatnych, funkcjonujących w Polsce oraz do branżowej prasy zagranicznej. To sprzyja zainteresowaniu sponsorów imprezy oraz patronówmedialnych. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, którzy na przełomie lat z nami współpracowali. Jednocześnie zapewniamy, że nasze działania skierowane są nadal na znalezienie odpowiedniego miejsca gdzie Festiwal może być kontynuowany i rozwijany. Prowadzimy rozmowy z kilkoma innymi miastami oraz właścicielami terenów prywatnych. Jesteśmy przekonani, że wkrótce zapadnie decyzja o tym gdzie balony mogą polecieć i z pewnością wszystkich naszych dotychczasowych sponsorów o tym poinformujemy.
 
Wszystkim naszym sympatykom, wszystkim mieszkańcom Sczecinka oraz wszystkim, którzy odwiedzili Szczecinek aby zobaczyć starania załóg balonowych składamy wielkie podziękowania. Festiwal Balonowy to przede wszystkim wspaniała atmosfera stworzona na miejscu startu. Tej atmosfery zazdrościli nam organizatorzy innych imprez balonowych w Polsce. A tę atmosferę tworzą wyłącznie widzowie, przybywający tak licznie na start, czy Nocną Galę Balonów. Na przełomie lat nie zabrakło organizacyjnych niedociągnięć, jednak dzięki Waszej cierpliwości i życzliwości szybko się uczyliśmy i poprawialiśmy w kolejnych edycjach. Dzięki wspaniałej współpracy z lokalnymi mediami, którzy niejednokrotnie oceniali nas krytycznie, udało nam się przez lata wypracować świetnie funkcjonujący model imprezy z nieograniczoną perspektywą rozwoju. Za to wszystko serdecznie dziękujemy i mówimy "Do zobaczenia".
 
Bartosz Oberski
Pomysłodawca i organizator Festiwalu Balonowego w Szczecinku
 
                                                                  Festiwal Balonowy w Szczecinku - oświadczenie ratusza 
 
Miasto Szczecinek - główny organizator Festiwalu Balonowego Memoriału Kurta Hummela oświadcza, że jedyną prawdziwą przyczyną odwołania tegorocznej imprezy jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Zapewniamy Mieszkańców i Gości, że Samorządowa Agencja Promocji i Kultury przystąpiła już do organizacji przyszłorocznej edycji festiwalu.

Wyjaśniamy także, że przygotowania do tegorocznej edycji memoriału rozpoczęte zostały już w grudniu 2019 roku. Prawdą jest, że zgodnie z decyzją Burmistrza Miasta Szczecinek, Daniela Raka zmieniony został partner współorganizujący całe przedsięwzięcie. Pana Bartosza Oberskiego zastąpił Aeroklub Warszawski, jako współorganizator wydarzenia. Koordynatorem festiwalu został Pan Jacek Bogdański, jeden z najbardziej zasłużonych polskich pilotów balonowych, zdobywca Pucharu Gordona Bennetta.

Powodem podjęcia takiej decyzji były przede wszystkim rosnące koszty całej imprezy oraz niemożliwe do zaakceptowania oferty składane przez Pana Bartosza Oberskiego. Przykładowy proponowany koszt imprezy za rok 2018 to 190 tysięcy złotych.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że do dyspozycji Bartosza Oberskiego, na potrzeby organizacji festiwalu bezpłatnie udostępniano sale konferencyjne CK Zamek, salę kina Wolność (odwołując seanse filmowe) oraz obiekty przy stadionie miejskim.
Mimo zakończonej współpracy firma Pana Bartosza Oberskiego do dzisiaj nie zwróciła powłoki balonowej, której koszt zakupu to niemal 125 tysięcy złotych. Została ona użyczona w 2018 roku przez SAPiK. Samorządowa Agencja Promocji i Kultury wielokrotnie występowała z żądaniem zwrotu balonu.

Skandaliczne oświadczenie Pana Bartosza Oberskiego jest następstwem zakończenia współpracy oraz kategorycznego żądania zwrotu powłoki balonu. Informujemy, że termin jego zwrotu upływa 29 maja br. W przypadku braku jego oddania do prokuratury złożone zostanie zawiadomienie zgodnie z art. 284, § II, Kodeksu Karnego.
 
Urząd Miasta Szczecinek 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: