Rząd luzuje obostrzenia. Sprawdź jakie zmiany czekają nas już od soboty

  • Jakub Diakun
  • 2020-05-27 13:20:03
Rząd luzuje obostrzenia. Sprawdź jakie zmiany czekają nas już od soboty
  • Foto: Twitter Kancelaria Premiera

Dziś Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim spotkali się z dziennikarzami, aby przedstawić nowe zasady sanitarne. Szef rządu zaznaczył, że ich wprowadzenie uwarunkowane jest stabilizującą się sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Najważniejszą informacją przekazaną dziś przez Premiera jest częściowe zniesienie obowiązku zakrywania dróg oddechowych. Mateusz Morawiecki poinformował, że od 30 maja nie będzie konieczności zasłaniania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w obiektach, w których zdjęte zostaną dotychczas obowiązujące limity osób na metr kwadratowy powierzchni. Według tych zasad, maseczki pozostaną obowiązkowe w sklepach, kościołach, targach, czy też poczcie. Ponadto zakryć usta oraz nos będziemy musieli w punktach gastronomicznych, do momentu zajęcia miejsca przy stoliku.

 

Kolejną dobrą informacją przekazaną przez przedstawicieli rządu, jest możliwość wznowienia funkcjonowania kin, teatrów, oper, ale również siłowni, basenów, czy sal zabaw od 6 czerwca. Osoby planujące ślub na pewno ucieszy informacja, że możliwe będzie organizowanie wesel do 150 osób, bez obowiązku stosowania środków ochrony osobistej, pod warunkiem podporządkowania się wytycznym sanepidu.

 

W niedługim czasie możemy również spodziewać się pierwszych imprez masowych. Bowiem od 6 czerwca będzie możliwość ich organizacji do 150 osób na powietrzu. Uczestnicy będą musieli zachować dystans społeczny, chyba że wszyscy będą zasłaniać drogi oddechowe.

 

Warto również zaznaczyć, że zachowanie dystansu społecznego jest wciąż jednym z najważniejszych obostrzeń. Z jego zachowania zwolnione jak dotychczas będą osoby opiekujące się dziećmi do 13 roku życia, osoby niepełnosprawne, osoby mieszkające lub gospodarujące wspólnie. Dodatkowo do tego grona dołączą osoby, które zdecydują się na stosowanie maseczek

.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: