Urodziny Jana Pawła II wraz z borneńską biblioteką

  • Jakub Diakun
  • 2020-05-16 09:26:47
Urodziny Jana Pawła II wraz z borneńską biblioteką
  • Foto: Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie

W tym roku przypada 100 rocznica urodzin niezwykłego człowieka w dziejach Polski i świata – Jana Pawła II, ukochanego przez wielu Ojca Świętego, Papieża Polaka. Jego życie i pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów.

Urodzony 18 maja 1920r. w Wadowicach Karol Wojtyła żył w trudnych czasach. Lata II wojny światowej i powojennego komunizmu w Polsce, jak również lata posługi na stolicy Piotrowej, sprawiły, iż był świadkiem różnorodnych i najcięższych problemów całego świata. Dlatego jego słowa o miłości  i miłosierdziu nie są słowami teoretyka, lecz człowieka znającego ludzkie cierpienie i ludzką nędzę.


To pierwszy Polak wybrany na Tron Piotrowy. Był Papieżem niezwykłym – sprawował posługę kapłańską, przez kilkadziesiąt lat kierował Kościołem Katolickim, niestrudzenie pielgrzymował po świecie, apelował o pokój. Był nie tylko osobą duchowną, autorytetem moralnym, lecz również pisarzem. Od najmłodszych lat interesował się teatrem i literaturą. Podczas swego pontyfikatu pisał prywatne, bardzo osobiste książki i udostępniał je szerokiej publiczności. Opublikował kilka dramatów, zbiory poezji, rozważania, myśli i opracowania filozoficzne. Niektóre z nich to: „Pamięć  i tożsamość”, „Wstańcie! Chodźmy!”, „Tryptyk Rzymski”, „Autobiografia”, „Dar i Tajemnica”, „Przekroczyć próg nadziei”, „Myśląc ojczyzna”, „Rozważania o śmierci” czy „Brat naszego Boga”. Warto do nich sięgnąć, bowiem znajdują się w nich nauki i przesłania ponadczasowe, a niektóre z nich doczekały się nawet ekranizacji filmowych lub form teatralnych.


Jan Paweł II, nasz wielki rodak, spełnił swoje posłannictwo niosąc słowa Ewangelii na cały świat, dając ludziom nadzieję, wiarę i świadectwo miłości do ludzi. Był wielkim patriotą, człowiekiem pokoju, pojednania i głębokiej wiary. Jego dziedzictwo duchowe, przesłanie i nauczanie pozostanie z nami na zawsze. Uczmy się czerpać z tego bogactwa, niosącego ze sobą wartości uniwersalne i jakże dziś aktualne.
Z okazji 100 rocznicy urodzin Papieża Polaka, chcemy przybliżyć Państwu Jego postać, jako poety  i pisarza. Codziennie, w dniach 18-22 maja o godzinie 17.00 będziecie mogli Państwo obejrzeć  i usłyszeć fragment Tryptyku Rzymskiego w wykonaniu Pana Krzysztofa Szulejki, a każdy z nich uświetni jedna z ulubionych pieśni Papieża w wykonaniu Zespołu „ONTIS”.


I tak kolejno usłyszymy:
• w poniedziałek, 18 maja – cz. I Strumień – 1. Zdumienie, 2. Źródło, cz. II Medytacje – 1. Pierwszy Widzący oraz pieśń „Barka”
• we wtorek, 19 maja – cz. II Medytacje – 2. Obraz i podobieństwo oraz pieśń „Liczę na Ciebie Ojcze”
• w środę, 20 maja – cz. II Medytacje – 3. Prasakrament, Spełnienie – Apocalypsis oraz pieśń „Jesteś drogą”
• w czwartek, 21 maja – cz. II Medytacje – 4. Sąd, Posłowie oraz pieśń „Ave Maria Jasnogórska”
• w piątek, 22 maja – cz. III Wzgórze w Krainie Moria – 1. Ur w ziemi chaldejskiej, 2. Tres vidit et unum adoravit, 3. Rozmowa ojca z synem w krainie moria, 4. Bóg przymierza oraz pień „Pieśń dla Jana Pawła II w podziękowaniu za pontyfikat”.
 
Zapraszamy do wspólnego oglądania i wysłuchania. http://www.mbp.bornesulinowo.pl/cms/?p=47514

info:  Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie 
 

Urodziny Jana Pawła II wraz z borneńską biblioteką
  • Foto: Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: