TOP Builder 2020 dla Kronospan za innowacyjny system ochrony powietrza

  • Adrian Wolanin
  • 2020-05-07 15:08:08
TOP Builder 2020 dla Kronospan za innowacyjny system ochrony powietrza
  • Foto: Biuro Prasowe Kronospan Polska

Kapituła XII edycji ogólnopolskiego konkursu Top Builder przyznała nagrodę firmie Kronospan Polska za innowacyjny system ochrony powietrza UTWS z elektrofiltrem w kategorii: Innowacja roku.

Top Builder to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Jest przyznawana w drodze konkursu za najwyższej jakości produkty, nowości i innowacje, za usługi i przedsięwzięcia oraz inwestycje, wyróżniające się wysoką jakością projektowanej architektury oraz w których zastosowano nowoczesne rozwiązania.

Kronospan jako pierwszy producent w branży drzewnej, realizując jeszcze przed wymaganym terminem europejskie wymagania BAT (najlepsze dostępne techniki) oraz zapisy porozumienia z Burmistrzem Miasta Szczecinek, uruchomił tak skuteczny, innowacyjny system ochrony powietrza z filtrem na suszarni płyt wiórowych. Instalacja diametralnie – o ponad 90% - zredukowała emisję pyłu, formaldehydu i lotnych związków organicznych.

Dodatkowo Kronospan wybudował w szczecineckim zakładzie wydajny, mokry elektrofiltr Scheuch na suszarni do produkcji płyt meblowych MDF. Taki, jak w swoim zakładzie w Salzburgu. Jego uzupełnieniem o biologiczne oczyszczanie jest budowany bio skruber.

Kronospan realizuje także wiele innych inwestycji, służących środowisku. Działania modernizacyjne objęły także szereg mniejszych emitorów, np. instalacje odciągowe skrawalni, szlifierni, prasy, elektrofiltry, modernizację źródeł ciepła. W wielu punktach zastąpiono dotychczas pracujące filtry nowymi systemami, takimi jak filtry tkaninowe czy skruber. Oprócz tego firma m.in. zainstalowała elektrofiltr na wytwornicy ciepła Borman II, wybudowała ekran akustyczny, zmniejszający hałas wzdłuż generatora gorącego powietrza oraz zadaszyła magazyny zrębków i biomasy, co pozwoliło na zminimalizowanie wtórnego pylenia.

Kronospan używa wyłącznie drewna certyfikowanego. Wybudował również bardzo nowoczesną instalację do recyklingu drewna poużytkowego. Produkując z recyklingu firma chroni lasy, redukuje strumień odpadów i ślad węglowy. Działania te są paradoksalnie nadal objęte niezwykle restrykcyjnymi ograniczeniami administracyjnymi ze strony organów ochrony środowiska.

Organizatorem plebiscytu Top Builder jest BUILDER – wiodący ogólnopolski miesięcznik dla budownictwa, architektury i biznesu, będący na rynku od ponad 20  lat.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się nie tylko aktywni inwestorzy, rzetelni generalni wykonawcy, innowacyjni producenci, ale również znakomici, utalentowani i doświadczeni architekci. Nagrodę, oprócz Kronospan Polska sp. z o. o. otrzymały m. in.: Warbud S. A. za budynek komisji sejmowych w Warszawie, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu za zmianę przebiegu DW 178 w Obornikach i wykorzystanie przestrzeni kolejowej na infrastrukturę drogową oraz ALSTAL Grupa Budowlana za Collegium Heliodori Święcicki UAM w Poznaniu.

Kronospan jest dumnym laureatem także takich nagród, jak m. in. Fabryka Roku 2019 czy tytuł Ambasadora Polskiej Przedsiębiorczości, który Krzysztof Aleksandrowicz, Członek Zarządu Kronospan Polska sp. z o.o. otrzymał na spotkaniu z Prezydentem RP.

Info: Biuro Prasowe Kronospan Polska

TOP Builder 2020 dla Kronospan za innowacyjny system ochrony powietrza
  • Foto: Biuro Prasowe Kronospan Polska

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: