Święto Konstytucji 3 Maja

  • Jakub Diakun
  • 2020-05-03 11:10:49
Święto Konstytucji 3 Maja
  • Foto: www.sejm.gov.pl

Dzisiejsze święto, obchodzone jest zawsze w rocznice uchwalenia konstytucji, która powstała jako trzecia na świecie. Wszyscy dobrze znamy, historie powstania najważniejszego dokumentu w systemie prawnym kraju.

Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko przez rok po proklamacji. Uchwalenie drugiej w Europie Ustawy Zasadniczej miało miejsce 3 Maja 1791 roku. Warto przypomnieć, że pierwszą w nowożytnej Europie była Konstytucja Korsykańska. Ten akt prawny został proklamowany przez powstańców antygenueńskich w 1755 roku, a  obowiązywała 1769 roku.

Wróćmy jednak na nasze polskie podwórko. Powstanie Konstytucji 3 Maja miało na celu zlikwidowanie obecnych w tamtych czasach wad wynikających z wolnej elekcji oraz demokracji szlacheckiej. Najważniejszy akt prawny, znacząco ograniczał demokrację szlachecką, wprowadzając system monarchii dziedzicznej.

Za czasów zaborów, obchodzenie święta było zabronione. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Sejm Ustawodawczy 29 kwietnia 1919 roku uznał 3 maja za święto narodowe. Po II Wojnie Światowej obchody tego święta odbyły się tylko raz. Towarzyszyły im manifestacje studentów w wielu polskich miastach. W 1951 roku święto to zostało oficjalne zniesione. Warto zauważyć, że oficjalnie święto przywrócono dopiero w 1990 roku. Pierwsze obchody na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.
 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: