Zachodniopomorskie: „trzynastka” trafiła już do niemal 378 tys. osób

  • Jakub Diakun
  • 2020-04-24 13:12:56
Zachodniopomorskie: „trzynastka” trafiła już do niemal 378 tys. osób
  • Foto: TV Gawex

Kwiecień to miesiąc „trzynastych emerytur”. Zachodniopomorskie oddziały ZUS wypłaciły prawie 378 tys. tych świadczeń na łączną kwotę 453 mln złotych.

Większość „trzynastek” zostanie wypłacona w kwietniu, a emeryci i renciści, których termin przekazania świadczenia przypada na 25 kwietnia, czyli w sobotę, otrzymają trzynastkę już w piątek.
 
Szczeciński oddział wypłacił „trzynastkę” prawie 247 tys. osób (łączna kwota 296 mln zł), koszaliński zaś - 131 tysiącom (łączna kwota 157 mln zł)
.
Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają „trzynastkę”, o ile 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń. Natomiast jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to „trzynastka” nie będzie przysługiwać.
 
Wysokość „trzynastej emerytury” wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 zł na rękę. Aby ją otrzymać nie trzeba składać wniosku, gdyż zostanie wypłacona osobom uprawnionym z urzędu.
 
„Trzynastki” trafią na konta razem ze świadczeniem za kwiecień, w standardowym terminie wypłaty emerytury czy renty. Terminów jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.
 
Decyzja o waloryzacji i przyznaniu „trzynastek” w jednej kopercie
ZUS zaczął także wysyłać decyzje waloryzacyjne i informacje o przyznaniu „trzynastki”. Świadczeniobiorcy otrzymają je w jednej przesyłce pocztowej.
 
Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: