Zachodniopomorskie: 36 tys. wniosków z tarczy antykryzysowej

  • Jakub Diakun
  • 2020-04-17 09:41:24
Zachodniopomorskie: 36 tys. wniosków z tarczy antykryzysowej
  • Foto: TV Gawex

Do tej pory do zachodniopomorskich oddziałów ZUS wpłynęło 36 tys. wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. W Szczecinie 23 tys. przedsiębiorców, a w Koszalinie 13 tys. wystąpiło o pomoc.

W ramach rozwiązań z tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które mają zapobiegać negatywnym skutkom epidemii koronawirusa i pomóc im przetrwać ten trudny czas. Pomoc realizowana przez ZUS to zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej oraz wypłata świadczenia postojowego dla prowadzących działalność gospodarczą a także pracowników, którzy wykonują umowy cywilnoprawne.
 
Największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie z opłacania składek. O taką formę pomocy stara się ponad 26 tys. przedsiębiorców w Zachodniopomorskiem. W Szczecinie złożono 16,6 tys. wniosków, natomiast w Koszalinie 9,5 tysiąca.
 
O świadczenie postojowe ubiega się w sumie 9,1 tys. osób w województwie, z czego 8,4 tys. to przedsiębiorcy. Pozostali, czyli 0,7 tys. to osoby, które realizują umowy cywilnoprawne.
 
Z ulgi w formie odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej planuje skorzystać niemal 900 przedsiębiorców w województwie zachodniopomorskim. Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Nie ma znaczenia wielkość firmy i data jej założenia.
 
Zdecydowana większość wniosków trafia do placówek ZUS w Zachodniopomorskiem przez internet. Ze wszystkich 36 tys., w formie papierowej przekazano 7,5 tysiąca.
 
W całym kraju do ZUS złożono 880 tys. wniosków w ramach tarczy antykryzysowej, z czego w wersji papierowej 217 tysięcy. Najwięcej dotyczy zwolnienia z opłacania składek – 663 tysiące.
 
info:Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: