Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców

  • Jakub Diakun
  • 2020-04-16 09:58:30
Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców
  • Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Środków finansowych na wsparcie dla przedsiębiorców nie zabraknie – takie zapewnienie podczas wczorajszej (15.04) wideokonferencji z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg, wojewodą zachodniopomorskim Tomaszem Hincem oraz wicewojewodą Markiem Suboczem otrzymał starosta Krzysztof Lis. To bardzo dobra wiadomość, która choć trochę powinna uspokoić właścicieli biznesów z terenu powiatu szczecineckiego, którzy ucierpieli na skutek epidemii COVID-19.

W tym miejscu należy przypomnieć, że decyzją starosty Krzysztofa Lisa pierwsze narzędzia pomocowe zostały wdrożone już na początku kwietnia, kiedy  Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku uruchomił 400 tys. zł w ramach Funduszu Pracy z przeznaczeniem na pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw. Pula tych środków wyczerpała się bardzo szybko, więc starosta zaapelował do ministerstwa  o dodatkowe wsparcie. Bardzo dobra informacja zwrotna z resortu dotarła niemal natychmiast i Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku na wsparcie przedsiębiorców, będzie miał do dyspozycji dodatkowe 13 146,2 tys. zł. 2 mln zł z tej kwoty zostanie wyasygnowane na wspomniane pożyczki, zaś pozostałe 11 146,2 tys. zł  na dofinansowanie kosztów pracowniczych dla mikro (do 9 pracowników), małych (do 49 pracowników)  i średnich (do 250 pracowników) przedsiębiorstw.
 
Szacuje się, że wspomniana kwota 11 146,2 tys. zł powinna wystarczyć na zrefundowanie płac dla 1800 pracowników, gdyby jednak okazała się niewystarczająca samorząd  powiatowy będzie mógł ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie.
Minister Marlena Maląg zwróciła się z prośbą do samorządów o sprawne aplikowanie o środki pomocowe, tak aby dotarły one do potrzebujących przedsiębiorców jak najszybciej. Niektóre z samorządów jeszcze tego nie zrobiły, Powiat Szczecinecki uczynił to jako jeden z pierwszych.

Starosta Krzysztof Lis poruszył m.in. kwestię terminu wypłacania przyznanych już funduszy. Minister zapewniła, że powinno mieć to miejsce już następnego dnia po otrzymaniu przez samorząd pozytywnej decyzji. Na koniec Minister podziękowała nie tylko samorządom ale również wojewódzkim i powiatowym urzędom pracy, doceniając ich wytężony wysiłek i natłok zadań, który spadł na nich w ostatnim czasie.
 
Info: Piotr Rozmus 
 

  • Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: