Ponad 13 mln zł wsparcia dla przedsiębiorców

  • Adrian Wolanin
  • 2020-04-15 09:10:25
Ponad 13 mln zł wsparcia dla przedsiębiorców
  • Foto: TV Gawex

W piątek, 10 kwietnia starosta Krzysztof Lis wystosował wniosek do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe środki finansowe w ramach tzw. tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek epidemii koronawirusa Sars-CoV-2. Wczoraj (14.04) z Ministerstwa nadeszła bardzo pozytywna informacja zwrotna.

Otóż Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku w ramach Funduszu Pracy będzie miał do dyspozycji dodatkowe 13 146,2 tys. zł. 2 mln zł z tej kwoty zostanie wyasygnowane na pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw, zaś 11 146,2 tys. zł na dofinansowanie kosztów pracowniczych dla mikro (do 9 pracowników), małych (do 49 pracowników) i średnich (do 250 pracowników) przedsiębiorstw.

Warto przypomnieć, że Powiatowy Urząd Pracy zdążył już udzielić pożyczki 80 podmiotom z 380 ubiegających się o wsparcie,  na łączną kwotę 400 tys. zł. Funduszy na ten rodzaj wsparcia wystarczy dla 480 aplikujących przedsiębiorców. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 5 tys. zł, czas spłaty 12 miesięcy, z możliwością umorzenia po 3 miesiącach, jeśli przedsiębiorca utrzyma zatrudnienie.

O 3 miesięczne dofinansowanie kosztów pracowniczych mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły starać się już od dziś, tj. 15 kwietnia. Jeśli obroty firmy spadną o 30%, to przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie kosztów płacy w wysokości 1 330 zł + ZUS, jeśli o 50% będzie mógł liczyć na wsparcie w wysokości 1 820 zł + ZUS, jeśli zaś strata wyniesie 80%, to otrzyma 2 340 zł dopłaty + ZUS. Ważna informacja jest taka, że przedsiębiorca, który wystąpił już z wnioskiem o odroczenie opłat z tytułu ZUS dla swoich pracowników, nie będzie mógł aplikować o pokrycie kosztów tego świadczenia, lecz w dalszym ciągu będzie mógł ubiegać się o dopłatę do kosztów pracowniczych.

Rzeczone rodzaje wsparcia będą mogły być udzielone pod warunkiem, że firma przez 3 miesiące po otrzymaniu pomocy nie zwolni swoich pracowników. Na podobną pomoc będą mogli liczyć również samozatrudnieni oraz organizacje pozarządowe i fundacje.

Zasady dotyczące ubiegania się o ww. wsparcie oraz druki wniosku i umowy dostępne są na stronie internetowej PUP. Uprasza się o internetowe przesyłanie aplikacji.

Szacuje się, że wspomniana kwota 11 146,2 tys. zł powinna wystarczyć na zrefundowanie płac dla 1800 pracowników, niemniej starosta Krzysztof Lis uzyskał z Ministerstwa zapewnienie, że w razie większych potrzeb samorząd powiatowy będzie mógł ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie.

Info: Piotr Rozmus

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: