SPROSTOWANIE – informacje na temat prawidłowości przebiegu kwarantanny w rodzinie szczecineckiego pacjenta 0

  • Redakcja TV Gawex
  • 2020-04-03 16:27:55
SPROSTOWANIE – informacje na temat prawidłowości przebiegu kwarantanny w rodzinie szczecineckiego pacjenta 0
  • Foto: TV Gawex

Dziś rano na stronie www.gawex.pl i fb Gawex opublikowaliśmy nieprawdziwe i krzywdzące informacje dotyczące współmieszkańca szczecineckiego pacjenta 0, tj. 60 letniego mężczyzny, u którego potwierdzono koronowirusa.

Jako że jeden z członków rodziny chorego prowadzi działalność - usługi fryzjerskie ”Mazur” – nasz reporter wyraził w artykule na stronie www.gawex.pl opinię, że ta osoba mogła stanowić potencjalne zagrożenie dla swoich klientów i klientek.

Po interwencji właściciela salonu fryzjerskiego, a także szczecineckiego lekarza dr. Łysiaka, który miał stały kontakt z rodziną, usunęliśmy artykuł, a obecnie publikujemy sprostowanie:

  • Zarażony koronawirusem ojciec, wrócił do domu zza granicy dopiero w piątek, 27 marca, późnym wieczorem - czyli 12 dni po zawieszeniu działalności zakładu fryzjerskiego.
  • Jak zapewnia syn, ojciec został natychmiast całkowicie odizolowany od pozostałych domowników, którzy pomimo to również poddali się dobrowolnej kwarantannie. W tym czasie nie wychodząc z domu minimalizując kontakty pomiędzy sobą.
  • Mężczyzna zaprzecza również krążącej po mieście plotce, jakoby rodzina przemieszczała się w czasie odbywania kwarantanny samochodem. Zakażony koronawirusem opuścił dom tylko raz - w celu wyjazdu na badania pod kątem COVID19 do Koszalina. Uczynił to za wiedzą i zgodą Sanepidu oraz lekarza prowadzącego, z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Jak podkreśla nasz rozmówca, w wyniku artykułu opublikowanego przez naszą redakcję oraz fali hejtu jaka się wylała na forach internetowych na całą rodzinę chorego, przeżywa ona teraz  podwójnie trudny okres - nie tylko z powodu zagrożenia zdrowia głowy rodziny, ale również z powodu licznych oznak wrogości i nienawiści płynących ze strony mieszkańców. Dodatkowo klienci zakładu zostali niepotrzebnie narażeni na stres i obawy związane z ich bezpieczeństwem. Swoim nieodpowiedzialnym artykułem naraziliśmy zakład fryzjerski „Mazur” na potencjalne straty finansowe i utratę wizerunku, na który właściciel pracował od lat.

Otrzymane informacje potwierdziliśmy także u lekarza rodzinnego prowadzącego rodzinę w czasie kwarantanny. Doktor Andrzej Łysiak w rozmowie telefonicznej powiedział nam: „mogę zapewnić, że ci mieszkańcy to są bardzo świadomi zagrożenia ludzie. Jeszcze przed przyjazdem ojca z zagranicy zgłosili się do mnie po wytyczne w sprawie kwarantanny. Także podczas jej trwania, rodzina cały czas była ze mną w ścisłym  - telefonicznym kontakcie, podobnie jak z nadzorem sanitarnym  -  szczecineckim sanepidem. Wiem, że wszyscy pozostawali w izolacji w domu, nawet  ich psy przez ten czas nie opuszczały posesji, nie były wyprowadzane na spacer. Jako lekarz mogę powiedzieć, że ta kwarantanna przebiegła wzorcowo i z pewnością nie stanowiła zagrożenia dla innych.”

Prawidłowy przebieg kwarantanny potwierdza także rzecznik komendy policji Anna Matys:  - „podczas kontroli kwarantanny w tej rodzinie nie stwierdzono żadnych uchybień”

Inspektor Sanitarny w Szczecinku Wiesław Kulik, także wskazuje na wzorcowe wręcz zachowanie całej rodziny. „Z naszej wiedzy osoby poddane kwarantannie przestrzegały ściśle  obowiązujących zaleceń. Nie stwierdzono tu żadnych uchybień.”

Mamy  nadzieję, że w związku z powyższymi zapewnieniami - nie ma dalszych  powodów do obaw i siania niepokoju. Apelujemy też o powściągliwość w swoich  krzywdzących wypowiedziach na forach mediów społecznościowych.

Z naszej strony chcemy jeszcze raz  przeprosić za opublikowanie niesprawdzonych informacji  oraz  za skutki jakie to przyniosło. Obiecujemy wyciągnąć konsekwencje w stosunku do osób, które podały nieprawdziwe informacje, a także dołożyć jeszcze większych starań przy weryfikacji treści, tak aby w przyszłości uniknąć tego typu nieporozumień.

 

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: