Szczecinecka Straż Miejska wesprze Policję w walce z koronawirusem

  • Redakcja TV Gawex
  • 2020-04-02 17:11:56
Szczecinecka Straż Miejska wesprze Policję w walce z koronawirusem
  • Foto: TV Gawex

Od dziś tj. 02.04 straże gminne i miejskie w całej Polsce pozostają do dyspozycji policji, która będzie koordynowała ich pracę patrolową - poinformował podczas konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński. Na mocy decyzji wojewody zachodniopomorskiego również szczecineccy funkcjonariusze przyłączą się do patrolowania miasta i egzekwowania obostrzeń nałożonych na obywateli w związku z pandemią koronawirusa.

Decyzja, wojewody zachodniopomorskiego Tomasz Hinca wpłynęła już do naszego urzędu  - informuje burmistrz miasta Daniel Rak  - na jej mocy jesteśmy zobowiązani przekazać naszą Straż Miejską do dyspozycji policji i nie nakładać na nią w tym czasie żadnych innych zobowiązań.

Jak powiedział nam w rozmowie telefonicznej Komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys  - do naszych zadań w ramach tej współpracy będzie należało patrolowanie ulic, a także innych przestrzeni miejskich  - gdzie zgodnie z nowymi zaleceniami nie można przebywać -  należą do niej park, deptaki, czy obiekty sportowe.

Należy pamiętać, że od 1 kwietnia państwo praktycznie do minimum ograniczyło swobodne przemieszczanie się obywateli. Obecnie można wychodzić z domu jedynie do pracy, na konieczne zakupy spożywcze lub higieniczne, do apteki, lub na szybki spacer z psem. Dozwolone są też krótkie spacery rekreacyjne. Zabronione są natomiast jakże popularne wśród mieszkańców Szczecinka spacery po parku, czy aktywność sportowa tj. biegi, kijki, jazda na rowerze, a także korzystanie z placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu.

Mieszkańcy mogą się spodziewać naszych kontroli w tych właśnie miejscach - mówi nam Grzegorz Grondys  - każdy kto będzie się przemieszczał rowerem w celach rekreacyjnych zostanie  upomniany. Będziemy też sprawdzać, czy mieszkańcy nie poruszają się w grupach i nie gromadzą w większej liczbie, np. młodzież, na boiskach, czy terenach leśnych przylegających do miasta – jak to miało miejsce ostatnio. Do naszej dyspozycji pozostaje również, bardzo użyteczny w tym celu miejski monitoring. Przypominam,  że ci, którzy pomimo zakazu będą korzystać z siłowni miejskich, czy placów zabaw, mogą się liczyć z konsekwencjami. W skrajnych przypadkach możemy karać grzywną nawet do 500 zł.

Do tej pory współpraca Straży Miejskiej z Policją przebiegała bardzo dobrze – mówi nam Burmistrz Daniel Rak – ma nadzieję, że nadal tak będzie. Jestem przekonany, że Straż Miejska nie będzie nadużywała swoich nowych kompetencji. Myślę, że wszyscy doskonale rozumiemy sytuację, że celem tych wszystkich restrykcji jest skuteczne "zamrożenie" kontaktów społecznych, a nie represja. Musimy więc działać w maksymalnej dyscyplinie i okazywać solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, do czego szczerze zachęcam wszystkich mieszkańców Szczecinka.

 MD

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: