Wsparcie dla przedsiębiorców

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-04-02 15:52:13
Wsparcie dla przedsiębiorców
  • Foto: pixabay

Koronawirus Sars – Cov-2 wywołujący chorobę COVID 19 to przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia, ale również potężny cios dla gospodarki kraju, wymierzony w zasadzie w każdą branżę i każde przedsiębiorstwo. Powiat Szczecinecki uruchomił pierwsze narzędzia pomocowe dedykowane przedsiębiorcom.

31 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy tworzące „tarczę antykryzysową”, która ma być wsparciem polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa i pracowników. W regulaminie przyjęto również rozwiązania przewidziane dla Starosty.

Decyzją starosty Krzysztofa Lisa, Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku uruchomił już 400 tys. zł w ramach Funduszu Pracy z przeznaczeniem na pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 5 tys. zł, czas spłaty 12 miesięcy, z możliwością umorzenia po 3 miesiącach, jeśli przedsiębiorca utrzyma zatrudnienie. Zasady dotyczące ubiegania się o ww. wsparcie oraz druk wniosku i umowy dostępne są na stronie internetowej PUP.

Prawdopodobnie zaraz po Świętach Wielkanocnych na wsparcie będą mogli liczyć również małe i średnie przedsiębiorstwa. Chodzi o dofinansowanie kosztów pracowniczych. Jeśli obroty firmy spadną o 30%, to przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie kosztów płacy w stosunku do najniższego uposażenia przez 3 miesiące. To ok. 1,7 tys. zł. Jeśli obroty firmy spadną o połowę, wówczas przez 3 miesiące będzie mógł liczyć na pomoc w wysokości 2 145 zł. Jeśli zaś obroty spadną o 80 % to  pomoc będzie wynosić 90 %, czyli ok. 2 770 zł.

Co istotne, pomoc otrzymają również samozatrudnieni. Jeśli obroty spadną o 30 % to będą oni mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% najniższego uposażenia (jednak bez składek ZUS), czyli ok 1,3 zł. Jeśli obroty spadną do 50%, to dofinansowanie będzie wynosiło do 70%. Jeśli zaś obroty spadną o 80 %, wówczas dofinansowanie będzie wynosiło 90%.

Rzeczone rodzaje wsparcia będą mogły być udzielone pod warunkiem, że firma przez 3 miesiące po otrzymaniu pomocy nie zwolni swoich pracowników. Na podobną pomoc będą mogły liczyć również organizacje pozarządowe oraz fundacje.

Trzeci rodzaj pomocy będzie dedykowany użytkownikom wieczystym terenów. W ich przypadku przesunięty zostanie termin wniesienia opłaty. Będzie ją można uiścić do 30 czerwca 2020 roku.

 

Info : Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: