Dziś 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-04-02 12:18:14
Dziś 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II
  • Foto: diecezja.pl

W dniu 02 kwietnia 2005 roku Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej powiadomiło o tym, że o godz.21:37 odszedł od nas, nasz Wielki Rodak, Ojciec, Mentor i Głowa Kościoła Katolickiego – Jan Paweł II – Karol Wojtyła.

Przerwane przez II wojnę światową studia polonistyczne, kontynuował pod koniec zawieruchy wojennej w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim.

Był pierwszym papieżem z Polski, pierwszym po 455 latach papieżem niebędącym Włochem i najmłodszym papieżem od 1864 roku.

Jest autorem wielu encyklik, listów apostolskich, adhortacji, a także książek i wierszy. Charakterystyczną cechą jego pontyfikatu były pielgrzymki, a głoszone przez niego nauki przyczyniły się do transformacji ustrojowej nie tylko w Polsce, ale także w pozostałych państwach bloku wschodniego.

Swoją aktywność zaczął ograniczać dopiero w ostatnich latach pontyfikatu, gdy zmusił go do tego stan zdrowia. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, po 26 latach bycia papieżem.
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: