Rowery miejskie – od dzisiaj nimi nie pojedziesz

  • Redakcja TV Gawex
  • 2020-04-01 17:33:07
Rowery miejskie – od dzisiaj nimi nie pojedziesz
  • Foto: TV Gawex

Choć sezon na rowery miejskie dopiero się rozpoczął, dziś wszystkie 185 rowerów z 28 stacji wróciły do garażu. Wszystkiemu winny coronawirus, który coraz bardziej ogranicza naszą swobodę poruszania się.

Po kolejnym rekordowo udanym sezonie 1 marca rowery miejskie znowu pojawiły się na naszych ulicach. Jednak marzec tego roku był wyjątkowy: zimy, deszczowy, a do tego częściowo „poddany kwarantannie”. Choć w ubiegłym sezonie liczba wypożyczeń  rowerów miejskich znacznie przewyższyła liczbę mieszkańców i wyniosła 103 tysiące, w tym roku sezon na dobre jeszcze nie wystartował, a rowery już wróciły do swojego zimowego garażu.  

Zgodnie z nowymi wytycznymi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, od dzisiaj tj. 1-go kwietnia także i w naszym mieście obowiązuje wiele nowych obostrzeń i zakazów. Jednym z nich jest zakaz przemieszczania się za pomocą rowerów miejskich.

Jak powiedział nam burmistrz Daniel Rak  -  „do tej decyzji władz centralnych oczywiście bezzwłocznie się dostosujemy. Rowery już dziś zniknęły z naszych ulic i nie pojawią się tam, aż do odwołania obostrzeń. Osobiście zadaję sobie pytanie, czy przy zastosowaniu takich środków ostrożności jak rękawice jednorazowe, czy płyn dezynfekujący, rowery nie są jednak bezpieczniejszym środkiem przemieszczania się, niż zamknięta przestrzeń autobusów miejskich, ale oczywiście to rozstrzygnięcie nie jest w mojej gestii”.

„Miejska wypożyczalnia rowerów jest tymczasowo zawieszona” – mówi nam Tomasz Merk – prezes Komunikacji Miejskiej – „wyłączono zarówno system – aplikacja czasowo nie działa – a także zwieziono do garażowania wszystkie 185 rowerów z 28 stacji.  Rozumiemy, że to może być dla mieszkańców pewne utrudnienie, ponieważ nasze rowery są niezwykle popularne.

W ubiegłym roku  średnia-miesięczna liczba wypożyczeń w sezonie to 12 tys. 875, a tegoroczny marzec  to tylko 3484 przejazdów. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest specyficzna, więcej pracujemy z domu, a młodzież nie dojeżdża do szkół.

Jednocześnie pragnę przypomnieć, że komunikacja autobusowa działa bez zmian - nadal w rozkładzie niedzielnym z połową dostępnych miejsc. Dodatkowe autobusy rozwożą pracowników  do i z fabryk.”

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: