ZST wspomaga personel medyczny

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-04-01 11:18:49
ZST wspomaga personel medyczny
  • Foto: pixabay

Uczniowie szkoły przy wykorzystaniu drukarki 3D drukują przyłbice chroniące personel medyczny przed potencjalnym zakażeniem COVID-19.

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni… to oni stoją w pierwszej linii frontu w walce z niewidzialnym wrogiem, koronawirusem -SARS CoV-2, który sparaliżował świat.

Nie mogą pracować zdalnie, zostać w swych domach…Muszą być obecni w szpitalach, przychodniach, na pokładach karetek niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują.  Ich codzienny trud to służba , misja, którą wykonują z narażeniem zdrowia i życia.

Bardziej niż ktokolwiek potrzebują podstawowych środków ochrony osobistej, a tych jak wiemy często brakuje. Maski, gogle, rękawiczki, fartuchy to przedmioty pierwszej potrzeby… Na szczęście różne firmy, grupy społeczne i indywidualne jednostki starają się wspomóc medyków, chociażby szyjąc i dostarczając maseczki. Na takie wsparcie może liczyć również szpital szczecinecki.

Szczecineckiej lecznicy z pomocą ruszył także  ZST w Szczecinku. Pracownicy szkoły  za pośrednictwem drukarki 3D drukują przyłbice na twarz, które chronią personel medyczny przed potencjalnym zakażeniem COVID 19 . Pierwsze egzemplarze trafiły już do placówki.

Wpadliśmy na taki pomysł i natychmiast podzieliliśmy się nim z panem starostą – wyjaśnia dyrektor szkoły Anna Wisłocka – Bogdanowicz.  – Pobraliśmy projekt przyłbicy z Internetu, ale okazało się,  że wymaga on modyfikacji. Dokonał tego kierownik szkolenia praktycznego Sebastian Pieńkowski. Drukujemy dwie sztuki jednocześnie. Czas trwania całego procesu to ok. 3 godziny i 45 minut. W najbliższym czasie chcielibyśmy przekazać szpitalowi 20, 30 przyłbic ochronnych (…)

Warto przypomnieć, że drukarka 3D została zakupiona w 2018 roku w ramach projektu pn. „Szczecinecki Eksperyment'' i obok obrabiarek numerycznych CNC stanowi jeden z elementów wyposażenia jednej z pracowni szkoły - Centrum Edukacji Technicznej Haas.

Przyłbice to nie jedyna pomoc ze strony ZST. Szkoła  od samego początku wspierała szpital oraz jednostki Powiatu Szczecineckiego produkując wykonane z pleksi osłony, oddzielające pacjentów i petentów od personelu.

Info: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: