Marszałek Olgierd Geblewicz prosi chińskich partnerów z prowincji Guangdong o wsparcie w walce z COVID – 19

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-03-31 16:09:18
Marszałek Olgierd Geblewicz prosi chińskich partnerów z prowincji Guangdong o wsparcie w walce z COVID – 19
  • Foto: UM

Wyrazy współczucia i solidarności skierował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz do Ma Xingrui, Gubernatora Prowincji Guangdong oraz mieszkańców chińskiego regionu. W specjalnym liście adresowanym do partnera Pomorza Zachodniego, marszałek wyraził również prośbę o wsparcie i udostępnienie specjalistycznego sprzętu medycznego dla lekarzy oraz osób walczących z koronawirusem COVID-19.

- W obliczu zaistniałego zagrożenia wszyscy tworzymy wspólnotę dzielącą ten sam los, dlatego też bazując na ciężkiej i konkretnej pracy wykonanej przez rząd chiński chciałbym prosić Pana Gubernatora o zapewnienie wsparcia i pomocy w postaci zarówno wiedzy chińskich służb medycznych, jak i w nabyciu brakujących materiałów ochrony osobistej oraz udostępnieniu specjalistycznego sprzętu medycznego dla pracowników znajdujących się na pierwszej linii frontu w walce z wirusem – pisze w liście marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ocenie marszałka Olgierda Geblewicza dziś w walce z COVID-19 problemem nie są pieniądze, ale możliwości zakupu środków ochrony indywidualnej. Właśnie dlatego marszałek zwrócił się w bezpośrednim liście do partnerskiej prowincji Guangdong i jej Gubernatora Ma Xingrui, o wsparcie możliwości zakupu niezbędnych materiałów medycznych. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego już w lutym, kiedy w Chinach nastąpił szczyt zachorowań, wystosował do władz prowincji pierwsze pismo zapewniające o pełnym wsparciu i solidarności. 

Województwo Zachodniopomorskie i chińska Prowincja Guangdong zawarły 12 lipca 2001 r. umowę o nawiązaniu Stosunków Regionów Siostrzanych. Współpraca obejmuje takie obszary jak gospodarka, handel, edukacja, nauka, technologia, zdrowie publiczne oraz kultura i sport.

Dla przykładu w Szczecinie odbyło się m.in. Polsko-Chińskie Forum Naukowo-Gospodarcze Prowincja Guangdong-Województwo Zachodniopomorskie, a dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego zachodniopomorskie firmy uczestniczyły w misji handlowej w Hongkongu, Kantonie i Pekinie. Chińskie delegacje kilkukrotnie odwiedzały już Pomorze Zachodnie. Prowincję, która jest jednym z najbogatszych regionów Chin zamieszkuje ok. 110 mln osób.

Warto przypomnieć, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się z Liu Guangyuan, Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. 
 

żródło: UM 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: