Rozszerzona formuła kwarantanny. Ograniczenia w sklepach, godziny dla seniorów

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-03-31 13:07:46
Rozszerzona formuła kwarantanny. Ograniczenia w sklepach, godziny dla seniorów
  • Foto: PAP

Dzisiaj (31 marca), na zorganizowanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terytorium RP nowe obostrzenia ws. koronawirusa. Spędzimy więcej czasu w maksymalnej izolacji co będzie szansą na uratowanie życia innym.

Podczas dzisiejszego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia związane z dystansem społecznym.

Pomiędzy osobami musi być zachowany dystans minimum 2 metrów. Osoby małoletnie mogą przebywać tylko w obecności osób pełnoletnich.


1.    Wprowadzone zostanie ograniczenie dostępu do parków, plaż i miejsc rekreacyjnych.
2.    Zakaz korzystania z rowerów komunikacji miejskiej.
3.    Zamknięte zostają punkty kosmetyczne, zakłady fryzjerskie, salony tatuażu, piercingu.
4.    W sklepach wprowadzony zostaje i rygorystycznie przestrzegany limit osób. Po 3 osoby na kasę. Jeśli więc w np. w dyskoncie znajduje się 5 kas, w sklepie może maksymalnie przebywać 15 osób.
5.    W urzędach pocztowych przebywać może maksymalnie 2 osoby na jedno okienko.
6.    Na bazarach, targowiskach przy jednym stanowisku może przebywać max. 3 osoby.
7.    Wprowadza się obowiązek nałożonych rękawiczek przed sklepami.
8.    W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane a otwarte pozostaną apteki, sklepy spożywcze i drogerie.
9.    Wprowadzone zostaje kolejne obostrzenie związane z minimalizacją rozprzestrzeniania się koronawirusa. W godz.10:00 12:00 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach przebywać mogą tylko seniorzy w wieku powyżej 65 lat.
10.    Wszystkie apteki, sklepy spożywcze i drogerie będą otwarte.
11.    W zakładach pracy musza być zapewnione dla pracowników środki ochrony osobistej, środki do dezynfekcji oraz zapewniona możliwość utrzymania dystansu miedzy pracownikami.
12.    Ogranicza się działalność hoteli i miejsc noclegowych, z wyjątkiem miejsc w których przebywają osoby poddane kwarantannie.
13.    Rozszerzonej formule kwarantanny poddane zostaną osoby powracające z zagranicy. Będzie to całkowita izolacja na 2 tygodnie, w tym również domowników.
14.    Wprowadza się limity dla przewoźników prywatnych, których obowiązują przepisy dotyczące środków transportu publicznego.
15.    Wszelkie zabiegi medyczne zostają odwołane bezterminowo, prócz zabiegów ratujących życie.
16.    Na stacjach paliwowych wprowadza się obowiązek dezynfekcji wszystkich urządzeń,  z którymi miał kontakt klient (dystrybutory, urządzenia z kodami PIN).
17.    Wprowadza się dodatkowe kary finansowe od 5 do 30 tys. zł za nieprzestrzeganie wprowadzonych obostrzeń, jak również karę ograniczenia wolności.
18.    Osoby poddane kwarantannie mają obowiązek zainstalowania na smartfonie aplikacji , dzięki której możliwa będzie kontrola przestrzegania kwarantanny.


Na koniec konferencji premier raz jeszcze zaapelował do Polaków : zostańcie w domu.

Część wprowadzonych obostrzeń wchodzi w życie od jutra (01 kwietnia), zaś wszystkie wprowadzone zostaną do 4 kwietnia.
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: