Zapomniane święto

  • Jakub Diakun
  • 2020-03-29 12:10:21
Zapomniane święto
  • Foto: Pixabay

Ostatnia niedziela marca, w czasach PRL była szczególnym czasem dla wszystkich osób pracujących w przemyśle ciężkim. Wysiłek, jaki wkładali w pracę, aby wyżywić rodzinę, sprawił, iż powstało święto, które nazywano „Dniem Metalowca”.


Warto przypomnieć, że dzisiejsze święto ustanowione zostało w 1953 roku przez Józefa Cyrankiewicza.  Mimo, iż pierwszą myślą jaka przychodzi do głowy, gdy słyszy się nazwę „Dzień Metalowca”, jest często skojarzenie z pasjonatami ciężkiej muzyki, to w początkowej fazie święto czciło osoby pracujące w przemyśle ciężkim.


Po upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, święto to straciło na popularności. Osoby, pracujące w przemyśle ciężkim, niezmiennie w swoją prace wkładają tyle samo trudu. Mimo to dzień, w którym wiele osób miało okazje, aby wyrazić im wdzięczność, za ciężką prace, odszedł w zapomnienie na długie lata.


W późniejszym czasie, święto zostało przejęte, przez tzw. metalowców, którzy postanowili na swój sposób obchodzić ten dzień. Pasjonaci muzyki metalowej, przywłaszczyli sobie tym samym nie tylko datę, ale również nazwę święta, które przestało kojarzyć się z ciężko pracującymi ludźmi, a zaczęło z pasjonatami muzyki, która wciąż w wielu kręgach nie jest zbytnio popularna.
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: