List otwarty Burmistrza Połczyna-Zdroju do Premiera

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-03-27 16:03:14
List otwarty Burmistrza Połczyna-Zdroju do Premiera
  • Foto: Facebook

Od: Sebastian Witek Burmistrz Połczyna-Zdroju do: Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów 00-583 Warszawa, Al. Ujazdowskie 1/3

Szanowny Panie Premierze,

w związku z gwałtownym rozprzestrzenianiem się wirusa COVlD-19 w Polsce, informuję że w mojej ocenie przeprowadzenie w dniu 10 maja 2020 roku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w formie przewidzianej prawem, w tym prawem powstającym w odpowiedzi na zagrożenie wywołane wirusem, a także w standardach państwa demokratycznego poprzez m.in. uniemożliwienie prowadzenia kampanii — nie jest możliwe. Dodatkowo stoi w sprzeczności z rządowymi wytycznymi dotyczącymi przeciwdziałania epidemii.

W związku z tym, powołując się na art. 169 Kodeksu Karnego, wnoszę o przeniesienie terminu wyborów na czas po zakończeniu pandemii i ustania zagrożenia.
Cytując ów artykuł , należy wskazać:
§1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności  do lat 3.
§2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną mi niebezpieczeństwo. podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega  grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W obecnej chwili, zarówno decydenci, jak i wykonawcy organizacji wyborów narażają się na zarzut narażenia milionów osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Zagrożenie zdrowia i życia jest bowiem realne, potwierdzone w sposób medyczny i prawny odpowiednimi ustawami i rozporządzeniami, stąd brakuje usprawiedliwienia do podjęcia działań w celu organizacji wyborów.

Dodatkowo, decydując się na ich przeprowadzenie, nie sposób uchylić się od zarzutu nieumyślności, sformułowanego w § 3 cytowanego artykułu. Jako że przepis określa działanie wobec pojedynczego człowieka, jego skutki należało będzie pomnożyć przez liczbę uczestników wyborów.

Nadmieniam, że w wyniku przeprowadzenia wyborów we Francji doszło do gwałtownego wzrostu zachorowań i przyspieszenia epidemii. Z doniesień medialnych wynika, że masowe procesy w tej sprawie są nieuniknione. Katastrofalne dla kraju będą także skutki gospodarcze, do czego przeprowadzenie wyborów i rozprzestrzenienie się wirusa walnie się przyczyni.

Z poważaniem burmistrz : Sebastian Witek

 

Komentarze (19)

Czytelnik 2020-03-27 16:32

Czas najwyższy aby więcej takich Listów Otwartych trafiło do Warszawy to może ostudzi to zapędy "na władzę" co niektórych , dla których ważniejsze od zdrowia Polaków są władza absolutna i wybory.

Czytelnik 2020-03-27 17:00

Może czas najwyższy aby uświadomić rządzącym że nie jest najważniejsza ich walka o władzę a zdrowie POLAKÓW. Wybory należy przenieść na inny termin a nie za wszelką cenę ( także ŻYCIA ) i dla kaprysu jednego gościa poświęcić nasze życie !!!

CZyt.... 2020-03-27 17:03

Jakoś komentarze tu nie wchodzą - CENZURA ??????

Zaniepokojona 2020-03-28 09:58

To prawda popieram w 100 % ten list i oby inni poszli w ślady Pana Burmistrza . Jednak życie ludzkie jest ważniejsze A przez parę miesięcy nic nikomu się nie stanie w rządzie jeżeli będzie ta sama władza. I prezydent powinien wziąć pod uwagę czas pandemii.

Swidwinianin 2020-03-28 16:35

Szkoda, ze Burmistrzowie Świdwina, Białogardu nie dołączą. Nie mają na tyle odwagi i chcą narażąć mieszkańców.Boja się o swoje stołki. Kto Ich wybrał? Mieszkańcy . Brawo Panie Burmistrzu. Mogą być dumni z Pana mieszkńcy Połczyna

Mądry Polak 2020-03-28 22:13

Panie Burmistrzu, dziękuję za Pański oficjalny list. Pan Burmistrz Wrocławia też jest wspaniały. https://www.facebook.com/sutrykjacek/videos/588904581703853/UzpfSTEwMDAxMDY2MDMwNzM0ODoxMTEzNjA3MTY5MDA0NjE2/

Emeryt 2020-03-29 08:50

Tylko jeden problem - zły adresat. Premier, Prezydent? Przecież Oni nic nie mogą, ten co może ma to w Rudzie.

Mieczysław 2020-03-29 12:10

Pan burmistrz Połczyna widać przyłącza się do tej zbiorowej histerii nakręconej przez obce media. Po pierwsze nie ma żadnej epidemii a Pan mówi nawet o pandemii. Epidemia jest wtedy, kiedy zachorowało w państwie lub na określonym obszarze conejmniej 30% mieszkańców. Czyli u nas musiałoby to być około 12 milionów mieszkańców. A pandemia jest wtedy, kiedy w państwie jest ponad 30% zachorowań i dodatkowo u naszych sąsiadów jest to samo. Jeśli tak nie jest, to jest to tylko zwykła histeria robiona po to, aby wystraszyć nieświadome społeczeństwo. Przypomnę, że koronawirus jest mniej niebezpieczny niż wirus zwykłej grypy na co wskazują statystyki. Różne obowiązkowe ograniczenia wprowadzone przez rząd są nielegalne i łamią konstytucję. Bez wprowadzenia stanu wyjątkowego nie wolno ograniczać obywatelom swobody poryszania się pod groźbą wysokich kar. Jeśli ograniczenia te miałyby być legalne to wymaga to zmiany konstytucji. Ludzie nie tylko nie znają prawa ale dają sobą manipulować a przez to sami przyczyniają się do upadku ekonomicznego państwa. Jak się okazuje najwięcej do powiedzenia mają ci krzykacz, którzy nie mają żadnej wiedzy lub celowo wprowadzają innych wbłąd. Bo gdyby nasz rząd naprawdę chciał o nas dbać, to usunąłby z rynku trujący rundup, który zawiera glifisat, usunąłby techbologię szkofliwą 5G, która przysparza chrób nowotworowych, zakazałby stosowania szkodliwych dodatków do żywności, które dewastują nasze zdrowie, zakszałby stosowania szkodliwego fluoru, który jezt neurotoksyną itd...

Jankeee26 2020-03-29 15:07

Mój komentarz do tego prymitywnego, politycznego listu platformerskiego burmistrza Witka z facebooka. No i to jest prawdziwe oblicze Pana Witka. Wyszedł z niego stary platfus, którego pamiętam z czasów kiedy jeszcze mieszkałem w Połczynie. Nic nie robi w sferze samorządowej, żadnych inwestycji nie realizuje z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych, których jest całe mnóstwo, tylko prymitywny pijar i politykowanie w wydaniu ogólnopolskim. Może ktoś mi powie jak pan Witek pomaga połczyńskim przedsiębiorcom w tym trudnym okresie. Władze samorządowe też mają spore możliwości w tej materii. Lata tylko po mediach promując jakiś propagandowy pomysł przekazywania 1% na sołectwa, żenada. Polska po rządach kolegów pana Witka ma jeszcze wiele do nadgonienia, w tym także w kwestiach pomocy najbardziej potrzebującym zwłaszcza dzieciom. Nie wyobrażam sobie abym miał 1% mojego podatku przekazać na jakieś sołectwo nawet te, w którym mieszkam. Zawsze przekazuje się te środki na organizacje charytatywne, które mają ogromne zapotrzebowanie w tej materii. A sołectwami niech się zajmą sołtysi, których powinien wspierać pan Witek. Niech się weźmie do roboty, a nie lansuje się politycznie i to w sposób wyjątkowo prymitywny. Żeby już teraz przenieść wybory trzeba byłoby ogłosić stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej co wiązałoby się z dodatkowymi utrudnieniami dla mieszkańców Polski, którzy i tak mają wystarczająco dużo problemów. Jest końcówka marca, a wybory mają się odbyć 10 maja, więc kompletną głupotą już teraz byłoby ogłaszanie stanu wyjątkowego i związanego z tym przeniesienia terminu wyborów. Jeżeli w najbliższych tygodniach tempo zachorowań w Polsce nie zacznie się spłaszczać to oczywistym jest, że trzeba będzie wybory przenieść, ale na pewno nie teraz, bo chce tego pan Witek i jego koledzy z Koalicji Obywatelskiej, którzy mają tylko jeden cel: siać zamęt i chaos. Pan Witek wpisuje się w ten scenariusz. Wielokrotnie powtarzałem swoim znajomym z Połczyna, że Witek to jest pozer i polityczny karierowicz. Ten wpis to tylko potwierdza. Zresztą jak wybory zostaną w końcu przełożone to pan Witek i jego kolesie z Platformy będą krzyczeć, że prezydent Duda dokonał politycznego zamachu stanu dalej piastując urząd po minięciu terminu kadencji. Żenada panie Witek, weź się pan do roboty bo w Połczynie jest jej mnóstwo. Przecież za kilka lat Połczyn może stracić status miasta uzdrowiskowego za nagminne łamanie norm środowiskowych. Tym się pan zajmie, a nie miesza się pan w sprawy, o których pan pojęcia nie ma. Zresztą o tych samorządowych też pan nie ma. Oj nie ma te mój kochany Połczyn szczęścia do samorządowców zwłaszcza do burmistrzów. Najpierw była Baśka, która niemiłosiernie zadłużyła miasto, nie robiąc przy tym nic, w każdym bądź razie dla Połczyna, a teraz Witek. Jak to mówią z deszczu pod rynnę.

Jankeee26 2020-03-29 15:08

No i to jest prawdziwe oblicze Pana Witka. Wyszedł z niego stary platfus, którego pamiętam z czasów kiedy jeszcze mieszkałem w Połczynie. Nic nie robi w sferze samorządowej, żadnych inwestycji nie realizuje z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych, których jest całe mnóstwo, tylko prymitywny pijar i politykowanie w wydaniu ogólnopolskim. Może ktoś mi powie jak pan Witek pomaga połczyńskim przedsiębiorcom w tym trudnym okresie. Władze samorządowe też mają spore możliwości w tej materii. Lata tylko po mediach promując jakiś propagandowy pomysł przekazywania 1% na sołectwa, żenada. Polska po rządach kolegów pana Witka ma jeszcze wiele do nadgonienia, w tym także w kwestiach pomocy najbardziej potrzebującym zwłaszcza dzieciom. Nie wyobrażam sobie abym miał 1% mojego podatku przekazać na jakieś sołectwo nawet te, w którym mieszkam. Zawsze przekazuje się te środki na organizacje charytatywne, które mają ogromne zapotrzebowanie w tej materii. A sołectwami niech się zajmą sołtysi, których powinien wspierać pan Witek. Niech się weźmie do roboty, a nie lansuje się politycznie i to w sposób wyjątkowo prymitywny. Żeby już teraz przenieść wybory trzeba byłoby ogłosić stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej co wiązałoby się z dodatkowymi utrudnieniami dla mieszkańców Polski, którzy i tak mają wystarczająco dużo problemów. Jest końcówka marca, a wybory mają się odbyć 10 maja, więc kompletną głupotą już teraz byłoby ogłaszanie stanu wyjątkowego i związanego z tym przeniesienia terminu wyborów. Jeżeli w najbliższych tygodniach tempo zachorowań w Polsce nie zacznie się spłaszczać to oczywistym jest, że trzeba będzie wybory przenieść, ale na pewno nie teraz, bo chce tego pan Witek i jego koledzy z Koalicji Obywatelskiej, którzy mają tylko jeden cel: siać zamęt i chaos. Pan Witek wpisuje się w ten scenariusz. Wielokrotnie powtarzałem swoim znajomym z Połczyna, że Witek to jest pozer i polityczny karierowicz. Ten wpis to tylko potwierdza. Zresztą jak wybory zostaną w końcu przełożone to pan Witek i jego kolesie z Platformy będą krzyczeć, że prezydent Duda dokonał politycznego zamachu stanu dalej piastując urząd po minięciu terminu kadencji. Żenada panie Witek, weź się pan do roboty bo w Połczynie jest jej mnóstwo. Przecież za kilka lat Połczyn może stracić status miasta uzdrowiskowego za nagminne łamanie norm środowiskowych. Tym się pan zajmie, a nie miesza się pan w sprawy, o których pan pojęcia nie ma. Zresztą o tych samorządowych też pan nie ma. Oj nie ma te mój kochany Połczyn szczęścia do samorządowców zwłaszcza do burmistrzów. Najpierw była Baśka, która niemiłosiernie zadłużyła miasto, nie robiąc przy tym nic, w każdym bądź razie dla Połczyna, a teraz Witek. Jak to mówią z deszczu pod rynnę.

Stasia 2020-03-29 17:01

Nie rozumiem takich ludzi, tylko na wyborach mo

Stasia 2020-03-29 17:03

Nie rozumiem takich ludzi

Stasia 2020-03-29 17:05

JEDYNA NADZIEJA TO

Zibi 2020-03-29 17:07

Panie Mieczysławie w dupie mam to, czy to jest epidemia,pandemia czy coś innego.Faktem jest ,że jest wiele ofiar śmiertelnych i niestety nie wszystkie po stronie PiS.Państwo polskie nie jest dostatecznie przygotowane do walki z koronawirusem.Wybory musza się odbyć w późniejszym terminie po opanowaniu epidemii.

Ela 2020-03-29 17:09

Jedyna nadzieja to kryzys po wirusie i o to chodzi działaczom PO z przesunieciem wyborów.

Marynarz 2020-03-29 22:42

Marynarz ; Ciekawe, czy osoby krytykujące zgłoszą swoją osobę do komisji wyborczych? Podejrzewam,że Pan Mieczysław i jemu podobni pierwsi podkulą ogon i uciekną do domu. Pan burmistrz Połczyna miał odwagę powiedzieć to, o czym my dyskutujemy między sobą, a jest nas zdecydowanie więcej niż tych, którzy popierają rządzących. Poczekajmy jeszcze pół roku, a zabraknie im pieniędzy zaoszczędzonych przez poprzedników.

Mieszkaniec 2020-03-30 06:38

Nie ide na wybory, bo po co. Frekwencja nie osiagnie 10 %, a przeglosowana znowu noca ustawa daje tyle szans na manipulacje, że Pis osiagnal juz cel. Pozdrowienia dla trolla, który nawypisywal tyle głupot i puścił to kilka razy. Lepszy sort dostał stanowisko od partii lub ma płacone za wierszówki.

Ja 2020-03-30 19:50

Panie Burmistrzu gratuluję odwagi i odpowiedzialności za nas wszystkich. Proszę nie przejmować się takimi Mieczysławami. Życzę zdrowia. Tak trzymać!

A 2020-04-01 16:02

Popieram pana Burmistrza.Ale nawiedzonych u nas nie brakuje.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: