Czy czworonogi przenoszą koronawirusa?

  • Adrian Wolanin
  • 2020-03-19 15:53:38
Czy czworonogi przenoszą koronawirusa?
  • Foto: TV Gawex

W trudnym okresie epidemicznym jesteśmy jak nigdy podatni na wszelkiej maści informacje, które często nie są są poddawane weryfikacji. Jedną z tego typu wiadomości był w ostatnim czasie fake news jakoby zwierzęta były nosicielami wirusa SARS-COV-2, co tym samym oznaczałoby, że koronawirusem mogły zarażać ludzi, albo też same na COVID-19 zapadać. Jest to, oczywiście, kompletna bzdura.

Zwolennikom teorii, iż domowi pupile mogą roznosić SARS-COV-2 oręż w dłoń dały w ostatnich dniach media opisujące przypadek psa z Hongkongu, na ciele którego odkryto koronawirusa. Jak się później okazało, na pysku szpica rzeczywiście bytował wirus, jednak jego ilość była po pierwsze bardzo mała, a po drugie nie była w stanie zagrozić czworonogowi, nie wspominając już o człowieku.

Inny krążący wśród właścicieli zwierząt fake news mówi o przeprowadzanych niemalże masowo w naszym kraju eutanazjach czworonogów, dokonywanych rzekomo w trosce o zdrowie swoje oraz swoich pupili. To również nieprawda - polskie prawo nie zezwala dokonywać tego typu zabiegów bez wyraźnej potrzeby, o czym decyduje lekarz weterynarii.

Więcej na ten temat w dzisiejszym (19.03) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: