Koronawirus – niedzielny raport

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-03-15 11:29:38
Koronawirus – niedzielny raport
  • Foto: pixabay

Do tej pory w Polsce potwierdzono 111 przypadków zarażenia koronawirusem. Liczba chorych rośnie. Dziś (15 marca) rano ministerstwo zdrowia potwierdziło kolejnych 7 przypadków SARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. O północy Polska przywróciła kontrole na wszystkich granicach. Od wczoraj w kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji poinformował, że rząd pomoże Polakom, którzy są za granicą, w powrocie do domu. Zmarł zarażony koronawirusem 66-latek, który przebywał w szpitalu w Lublinie - to trzecia ofiara w Polsce. Abp Gądecki zachęcił do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. 

Szef KPRM : będziemy mieli znaczący wzrost osób które są poddane kwarantannie może nawet do 100 tys.

Polacy muszą pilnie wracać z zagranicy. Rząd składa deklaracje: będzie transport, będą samoloty
Granice kraju zamknięte już od 15 marca, żadnego ruchu kolejowego, żadnego ruchu lotniczego. To reakcja na rosnący problem z koronawirusem. Co z Polakami, którzy utkną w Indiach, Kazachstanie albo nawet w Wielkiej Brytanii? Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapewnia, że nikt nie zostanie bez pomocy. Po Polaków mają latać samoloty czarterowe.

O tym, jak wygląda taka kontrola związana z kwarantanną, opowiedziała jedna z użytkowniczek Twittera. Za złamanie kwarantanny grozi 5 tys zł. mandatu.
"Odbieram telefon, a tu pan policjant. Zaczął zadawać pytania. Kiedy odklepal swoją regułkę, zapytał czy nie potrzebuję jakichś zakupów i jak się czuję.  Po wszystkim powiedział, że przed blokiem stoi policjant i mam się pokazać w oknie. Pokazałam się, odmachał mi i poszedł".

Wojsko ma wesprzeć policję w kontroli kwarantanny 
Koronawirus może przenieść się na osoby, które miały kontakt z zarażonymi. Wszystkie powinny zostać objęte 14-dniową kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym.
Do tej pory to policja sprawdzała, czy osoby, które nie mogą opuszczać domu, faktycznie stosują się do kwarantanny. W minionym tygodniu na 1200 osób 16 zlekceważyło zakaz.

Koronawirus na świecie - nowe przypadki.
Czechy - 214 (+25),
Australia - 800 (+145),
Tajlandia - 114 (+32),
Indonezja - 117 (+21).

Godz.10:00
Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej. W nocy z soboty na niedzielę (14/15 marca 2020 r.) zostaje ograniczony ruch międzynarodowy w Polsce. 

Godz. 11.50
Jarosław Pinkas podczas konferencji w KPRM: Mamy 13 ozdrowieńców. To jest dobra informacja. Będziemy mieli coraz lepsze, bo nasze służby są coraz bardziej sprawne, coraz bardziej doświadczone.  Ozdrowieniec - według Wikipedii - to osoba, u której ustąpiły objawy samoistnie. 

Godz.12:35
Hospitalizowanych jest 526 osób, a 4413 objętych jest kwarantanną domową. Pod nadzorem epidemiologicznym jest 20340 osób. 

Godz. 13:05
Mapa zagrożeń koronawirusem:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Godz.13:20
Szpitale zakaźne : https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali

Godz.13:30
Premier Rosji Michaił Miszustin : od dzisiaj (niedziela 15.03) zakaz wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej cudzoziemcom przez granicę lądową z Polską i Norwegią

Godz.13:40
W Warszawie wylądował pierwszy samolot z Polakami powracającymi z Londynu. Na pokładzie ponad 230 osób. Na powrót oczekuje jeszcze ok.18 tys rodaków.

Godz.13.50
Jak wynika z dokumentów KE - do Polski ma trafić 7,4 mld euro w związku z wpływem koronawirusa na naszą gospodarkę.

Godz.14:35
Szef PKN ORLEN - stacje paliwowe będą funkcjonować, nie ma planu ich zamykania

Godz.15:20
Min.Zdrowia : 8 kolejnych przypadków zakażenia. 4 przypadki w Warszawie, 3 w Łodzi, i 1 w Zielonej Górze. Pacjenci są w dobrym stanie.
Najnowszy bilans koronawirusa w Polsce : 
- liczba zakażeń : 119,
- liczba zgonów : 3

Godz.15:28
Koronawirus na świecie - nowe dane o zagrożonych.
Słowacja - 54 osoby (+10),
Belgia 886 osób (+197)
W Szwajcarii liczba osób zmarłych w wyniku powikłań związanych z koronawirusem sięgnęła 14.

Godz.19:30
123 przypadki covid-19 w Polsce

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: