Czy jezioro Dołgie przetrwa ?

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-03-13 06:00:00
Czy jezioro Dołgie przetrwa ?
  • Foto: TV Gawex

Położone w malowniczym terenie jezioro Dołgie, stało się atrakcyjnym akwenem dla motorowodniaków, zwłaszcza iż usytuowanie i kształt jeziora stanowią idealne warunki do uprawiania tego typu sportu. Przyjazd osób zmotoryzowanych, jak również sam sprzęt motorowodniacki w sposób znaczny uprzykrza spokój i wypoczynek mieszkańców miejscowości Dołgie.

Mieszkańcy miejscowości Dołgie wałczą o spokój i możliwość wypoczynku w miejscowości o tej samej nazwie. W sprawie tej zainicjowane zostały działania mające na celu ustanowienie przedmiotowego akwenu strefą ciszy. 

Jezioro morenowe, polodowcowe, położone w malowniczym terenie i jest rozciągnięte na długości bez mała 17 kilometrów.

Raj dla osób spragnionych ciszy, spokoju i zieleni. Jezioro usytuowane jest na pograniczu dwóch gmin : Szczecinek i Biały Bór. Głębokość jeziora sięga 21 metrów, co w powiązaniu z jego czystością sprawia, ze obfituje w wiele gatunków ryb stanowiąc „raj dla wędkarzy”. Okolice jeziora to magnes dla osób szukających wypoczynku na łonie natury.

Powstało tu wiele działek rekreacyjnych, zaś nad brzegiem można rozbić namiot lub postawić przyczepę kempingową. To jedno z niewielu miejsc w naszym regionie, z brakiem widocznych znaków ingerencji człowieka w przyrodę. Nic więc dziwnego, ze mieszkańcy wsi Dołgie pragną zachowania status quo tego miejsca. 

Lato ubiegłego roku dało się we znaki mieszkańcom wsi Dołgie. Zaczęli się tu zjeżdżać amatorzy sportów motorowodnych. Hałaśliwe skutery wodne i motorówki wyposażone w silniki spalinowe mocno zatrzęsły w posadach rajskim spokojem i pięknem tego miejsca. 

Nic więc dziwnego, że wśród dołgiewian, ukonstytuował się komitet mający na celu ochronę tego urokliwego zakątka naszego regionu. Zebranych zostało kilkaset podpisów pod petycją do Rady Powiatu o ustanowienie jeziora Dołgie strefą ciszy.  

Motorowodniacy swym sprzętem zbyt silnie ingerują w ekosystem jeziora, przy którym lęgowiska mają rzadkie gatunki ptaków, zaś nieskażony do chwili obecnej akwen jest wędkarskim rajem. Niebagatelnym jest również spokój i możliwość wypoczynku mieszkańców wsi Dołgie, jak również osób wypoczywających pod namiotami, dla których magnetyzm jeziora był wręcz hipnotyczny i bajkowy. Za ustanowienie jeziora strefą ciszy odpowiada samorząd powiatowy. 

Przypomnijmy, że strefa ciszy w naszym kraju to obszar obejmujący zbiornik wodny oraz jego brzegi, a także lasy, na których nie wolno wytwarzać hałasu powyżej 45 dB. Za nieprzestrzeganie rozporządzenia grozi postępowanie mandatowe w wysokości 500 zł. 

O finale sprawy  poinformujemy odrębnym artykułem.

 

 

Przeczytaj podobne wpisy

Komentarze (1)

Arek 2020-03-13 16:35

He he jakie ryby ! Ludzie tam już nic nie ma :-))) trzeba podziękować włodarzowi tego akwenu ....

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: