"Mały ZUS plus" w Zachodniopomorskiem

  • Adrian Wolanin
  • 2020-03-10 13:16:04
"Mały ZUS plus" w Zachodniopomorskiem
  • Foto: TV Gawex

W województwie zachodniopomorskim od początku lutego do 2 marca niemal 6 tys. przedsiębiorców zgłosiło się do "małego ZUS plus”.

Do ulgi po raz pierwszy można było zgłaszać się od 1 lutego do 2 marca. Pozostali, którzy wcześniej korzystali z „małego ZUS”, mogą kontynuować opłacanie niższych składek w rozszerzonej wersji, czyli „mały ZUS plus”.

Do 2 marca płacenie niższych składek zadeklarowało prawie 6 tys. osób, które prowadzą biznes. W Szczecinie było najwięcej zgłoszeń, bo ponad 4,2 tys., natomiast w Koszalinie przeszło 1,7 tysiąca. W całej Polsce do 2 marca 126,1 tys. przedsiębiorców zgłosiło się do „małego ZUS plus”. Wszystkich firm w zgłoszeniu do ulgi jest 281 tysięcy.

Składki na „mały ZUS plus” oblicza się od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z poprzedniego roku. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, jednak oszczędności na składkach w porównaniu do standardowych zasad, to średnio około kilkaset zł miesięcznie.

Opłacanie niższych składek wpływa na wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych, dlatego przedsiębiorca z rozwagą powinien korzystać z ulgi.

Kolejny termin na zgłoszenie do „małego ZUS plus” w następnym roku. Wnioski będzie można składać do końca stycznia 2021 roku.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: