O kobietach w szczecineckim oddziale Archiwum Państwowego

  • Adrian Wolanin
  • 2020-03-06 15:49:01
O kobietach w szczecineckim oddziale Archiwum Państwowego
  • Foto: TV Gawex

Mimo, że Dzień Kobiet dopiero za dwa dni, szczecinecki oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie już dziś, z okazji święta pań, przygotował specjalną wystawę. „Portret kobiety w źródłach archiwalnych” to niezwykle ciekawa prezentacja źródeł historycznych obrazujących życie prywatne oraz zawodowe przedstawicielek płci pięknej, a także ich działalność na wielu płaszczyznach, w niełatwych czasach komunizmu.

Wystawa powstała dzięki spuściźnie dwóch osób. Pierwszą z nich jest Zofia Dorożyńska, niesłusznie zapomniana, niezwykle barwna i uwielbiana przez szczecinecczan pedagog. Przez całe zawodowe życie związana była z muzyką, którą w Szczecinku przybliżała nieprzerwanie od zakończenia II wojny światowej, aż do roku 1987. Z uwagi na fakt, że Zofia Dorożyńska była osobą niezwykle otwartą, posiadała szerokie kontakty. Do grona jej przyjaciółek należała chociażby znana z desek wielu teatrów Zofia Jaroszewska. Wystawa daje możliwość m.in. zapoznania się z prowadzoną z aktorką korespondencją. Zaprezentowane źródła w najlepszy możliwy sposób prezentują również życie codzienne w naszym mieście.

Drugim cichym bohaterem wystawy jest Kazimierz Margol, którego zbiory również uświetniły ekspozycję. Zdjęcia honorowego Stowarzyszenia Amazonek są nieocenioną kopalnią wiedzy na temat działalności sportowej, zawodowej oraz społecznej kobiet z naszego powiatu.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 29 maja. Wstęp na wydarzenie jest oczywiście bezpłatny.

Więcej na ten temat w dzisiejszym (06.03) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: