Wystawa pt. "Portret kobiety w źródłach archiwalnych"

  • Jakub Diakun
  • 2020-03-05 09:04:25
Wystawa pt. "Portret kobiety w źródłach archiwalnych"
  • Foto: TV Gawex

"Portret kobiety w źródłach archiwalnych" to tytuł wystawy, którą będzie można zobaczyć w Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku od 6 marca 2020 roku.

Ekspozycję przygotowano z okazji Dnia Kobiet i w całości poświęcono archiwaliom obrazującym życie zawodowe oraz prywatne kobiet, ich działalność na polu oświatowym, sportowym a także społecznym.

 Dzięki udostępnionym dokumentom będzie można zapoznać się z działalnością instytucji wspierających kobiety w pierwszych latach powojennych m.in. Izb Dworcowych organizowanych na stacjach kolejowych dla podróżujących kobiet ciężarnych i matek z małymi dziećmi oraz pracą na rzecz kobiet Powiatowego Komitetu Pomocy Społecznej w Szczecinku w latach 1945-1950.  Na wystawie zostaną także wyeksponowane materiały archiwalne Zarządu Powiatowego Ligi Kobiet w Szczecinku z lat 1945-1950. 

 Ciekawym zbiorem są archiwalia przedstawiające życie codzienne kobiet,  zdjęcia rodzinne, fotografie z podróży, zdjęcia i listy wymieniane z przyjaciółmi przechowywane w Spuściźnie po Zofii Dorożyńskiej. Pokazane zostaną także materiały przekazane do szczecineckiego Oddziału Archiwum Państwowego przez Kazimierza Margola  dotyczące działalności sportowej, zawodowej i społecznej kobiet na terenie powiatu szczecineckiego m.in. fotografie i broszury Stowarzyszenia Amazonek w Szczecinku.
 
 Wystawa potrwa do 29 maja 2020 roku. Wstęp wolny.
 
info: Katarzyna Lisiecka Starszy Archiwista

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: