Społeczność „Andersa” uczciła Żołnierzy Wyklętych

  • Jakub Diakun
  • 2020-03-05 06:35:55
Społeczność „Andersa” uczciła Żołnierzy Wyklętych
  • Foto: strona internetowa Urzędu Miejskiego w Złocieńcu

Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu 1 marca 2020 r. oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym” w dniu Narodowego Dnia Ich Pamięci. Żołnierze wyklęci – to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944–1963.

 

Obchody uroczystości rozpoczęły się pod Pomnikiem Bolszewizmu i Faszyzmu na Placu 3 Maja, gdzie po odśpiewaniu hymnu uczniowie Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej pod kierunkiem nauczycielki historii, Ewy Kilian przedstawili program okolicznościowy pt. „Jeżeli nie my – to kto?”, upamiętniający wspomnienia członków złocienieckiej grupy Wyzwoleńczej Armii Podziemnej. Następnie młodzież wraz z dyrektorem szkoły Beatą Miszewską-Kozłowską i nauczycielem historii Waldemarem Bucą złożyli kwiaty pod pomnikiem. 


Kolejnym punktem oddania chwały bohaterom był Bieg Tropem Wilczym. Zarówno adepci klas wojskowych, jak i ich cywilni koledzy, wzięli udział w biegu na nietypowym dystansie 1963 m, określonym tragicznym wydarzeniem rozprawy ówczesnych władz z ostatnim uczestnikiem walki o wolność w tym właśnie roku. Celem okolicznościowego biegu było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży, integracja środowiskowa społeczności uczniowskiej i żołnierskiej oraz nieformalny sprawdzian sprawności biegowej wszystkich uczestników. Mając to na uwadze przebiegnięcie w centrum Złocieńca, w umundurowaniu i butach szturmowych prawie 2 km po twardej nawierzchni nie należało do łatwych, mimo dopingu licznie zgromadzonej publiczności. O miejscu na mecie poza sprawnością biegową decydowały cechy wpisane w charakterystykę żołnierzy niezłomnych. Wszyscy uczestnicy biegu/ marszobiegu, w zależności od indywidualnych możliwości kondycyjnych, wpisali się w obchody święta często marginalizowanych żołnierzy o wolność i dumę narodową. 
Organizatorem imprezy było miasto Złocieniec, a koordynatorami przedsięwzięcia z ramienia szkoły byli: nauczyciel wychowania fizycznego Jan Macul i pedagog szkolny Urszula Smyk.

 

Tekst: Jan Macul, nauczyciel ZSP w Złocieńcu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: