Sygnalizacja świetlna przy szpitalu

  • Jakub Diakun
  • 2020-02-25 11:57:37
Sygnalizacja świetlna przy szpitalu
  • Foto: Piotr Rozmus

Rozwiązanie pozwoli karetkom na bezproblemowe włączenie się do ruchu Kiedy zespół ratownictwa medycznego wyjeżdża do wezwania liczy się każda sekunda, która może zdecydować o zdrowiu i życiu ludzkim. Karetki opuszczające teren szczecineckiego szpitala, mimo, iż są pojazdami uprzywilejowanymi bardzo często mają problem z włączeniem się do ruchu, który zwłaszcza w godzinach szczytu jest na ulicy Kościuszki wyjątkowo wzmożony. Ten jakże istotny problem wielokrotnie poruszany był podczas posiedzeń Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, czy cyklicznych ćwiczeń odbywających się na terenie lecznicy.

Powiat Szczecinecki planuje zrealizować inwestycje, które umożliwią ambulansom swobodny wyjazd z terenu szpitala. Pierwszą z nich jest instalacja sygnalizacji świetlnej z priorytetem przejazdu, która w momencie zbliżenia się karetki do sygnalizatora uruchomi światło czerwone dla wszystkich innych użytkowników drogi, zarówno kierowców jak i pieszych. Drugą zaś wybudowanie zatoki autobusowej, dzięki czemu autobus zatrzymujący się przy okolicznym przystanku nie będzie blokował drogi.

Projekt otrzymał już pozytywną opinię Komendanta Powiatowego Policji w Szczecinku, a na jego realizację samorząd powiatowy stara się pozyskać dofinasowanie w ramach programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020. Szacuje się, że całe przedsięwzięcie pochłonie ok. 125 tys. zł, przy czym dofinansowanie wyniesie prawie 100 tys. zł, a wkład własny  Powiatu 25 tys. zł.

Ponadto w ramach projektu i  współpracy z Komendą Powiatową Policji w Szczecinku oraz Fundacją na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych odbędą się najróżniejsze działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu drogowego takie jak: spotkania edukacyjno-instruktażowe z uczniami klas I-III pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinku, spotkanie informacyjne dla słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinku, dotyczące nowych przepisów dla kierowców (m.in. jazda na suwak, korytarz życia), połączone z projekcją filmów edukacyjnych, happening w obrębie objętego projektem przejścia dla pieszych, mający na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Szczecinka na bezpieczeństwo osób pieszych, a także komunikaty prasowe dotyczące prawidłowego poruszania się na drodze i apele radiowe.

Cały projekt ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku.
Okolice szpitala to również wciąż aktualny problem związany brakiem wystarczającej ilości miejsc parkingowych, z których korzystają zarówno pacjenci jak i personel szpitala. Dlatego Powiat Szczecinecki zadeklarował wolę wybudowania 70 dodatkowych miejsc parkingowych na działce należącej do Spółki Szpital.
 
info: Piotr Rozmus 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: