Tłusty Czwartek

  • Jakub Diakun
  • 2020-02-20 13:54:42
Tłusty Czwartek
  • Foto: TV Gawex

Dziś święto, które chyba wszyscy znamy i kochamy, czyli Tłusty Czwartek. Te jeden z najpopularniejszych dni w roku ma swoją historię, która jest często mniej znana od dzisiejszego święta.

Duża część naszego społeczeństwa uznaje ten dzień za tradycyjne święto i w chodź symboliczny sposób, chce je obchodzić. Aby świętować nie trzeba wiele, wystarczy tak naprawdę zjeść coś słodkiego. Najpopularniejszą przekąską są niewątpliwie pączki, bez których chyba nikt nie wyobraża sobie dzisiejszego święta.

 

Nie zawsze jednak ten dzień wyglądał tak, jak go sobie teraz wyobrażamy. Starożytni Rzymianie obchodzili ten dzień, aby w ten sposób uczcić koniec zimy i początek wiosny. W ramach tych obchodów jedli tłuste potrawy takie, jak mięso popijane winem. Ale żeby nie wszystko było inne niż teraz, ówcześni Rzymianie również jedli pączki... tyle że nadziewane słoniną.

 

Ten dzień ma również swoją specyficzną historię w naszym kraju. Otóż w XVI wieku pojawił się w Polsce zwyczaj jedzenia pączków na słodko. Ale żeby nie było tak podobnie do obecnych obchodów, również wtedy wyglądało to inaczej. Niektóre ze znanych wtedy pączków miały w środku ukryty orzeszek lub migdał a ten, kto na taki niesamowity pączek trafił, miał cieszyć się dostatkiem oraz powodzeniem.

 

Dziś(20.02) w naszym serwisie Echa Dnia zapytamy mieszkańców naszego miasta o to w jaki sposób będą świętować.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: