Rocznica podpalenia szczecineckiej Synagogi

  • Jakub Diakun
  • 2020-02-18 14:57:17
Rocznica podpalenia szczecineckiej Synagogi
  • Foto: Muzeum Regionalne w Szczecinku

Szczecinek był miejscem, które nie uchroniło się od fali działań antysemickich. Przykładem, ataków antysemickich na terenie naszego miasta było spalenie synagogi w 1881 roku. Pożar obiektu sakralnego w XIX wieku to nie jedyne tego typu wydarzenie, które miało miejsce na terenie naszego miasta.

Dziś mieszkańcy Szczecinka obchodzą kolejną rocznice spalenia pierwszej synagogi na terenie naszego miasta. Ten pożar miał miejsce dokładnie 18 lutego 1881 roku, jednak początek tych dramatycznych wydarzeń ma swoje miejsce zupełnie gdzie indziej. Wszystko zaczęło się, gdy nastroje antysemickie podburzył uprzedzający o parę dni podpalenie wykład antysemicki, goszczącego w Szczecinku Ernsta Henriciego.

 

Synagoga w Szczecinku stała się symbolem przejawów antysemickich. Podpalenie obiektu sakralnego to nie jedyny przejaw agresji wobec Żydów w historii naszego miasta. Niestety pierwsza szczecinecka Synagoga nie pozostawiła po sobie żadnych wspomnień. Wszystkie materiały archiwalne dotyczą jej następczyni, która również podzieliła los poprzedniczki. Pożar, którego rocznice dziś obchodzimy nie był tylko wydarzeniem lokalnym nawet amerykańska prasa wspominała o podpaleniu synagogi.

 

Więcej informacji o tych dramatycznych wydarzeniach z historii naszego miasta znajdą Państwo dziś (18.02) w serwisie informacyjnym Echa Dnia

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: