„One Billion Rising / Nazywam się Miliard”pod Ratuszem

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-02-15 07:00:00
„One Billion Rising / Nazywam się Miliard”pod Ratuszem
  • Foto: TV Gawex

Inicjatorkami wczorajszej, popołudniowej akcji antyprzemocowej pod szczecineckim Magistratem były Małgorzata Kisiel, Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz i Monika Firaza. Na całym świecie wykonywane są proste taneczne układy choreograficzne mające zwrócić uwagę na stosowana przemoc wobec kobiet. Szczecinek nie pozostał bierny. Taniec w piątkowe popołudnie przed ratuszem wykonało ok. 30 dziewcząt i kobiet w obecności ok. 100 widzów.

Jak utrzymują organizatorki, co trzecia kobieta na świecie została bądź będzie dotknięta brutalna przemocą taka jak porwania, przymusowy seks, zarobkowa praca seksualna.

Wg danych statystycznych, aż 800 tys. kobiet w Polsce doznaje przemocy, zaś ok.200 tys. kobiet i dziewcząt – tylko w naszym kraju, jest gwałcona. Celem przedsięwzięcia jest akcja edukacyjna, profilaktyczna i artystyczna.

Poprzez taniec wykonały na Placu Wolności kobiety wyraziły fakt, ze to właśnie one rządzą własnym ciałem i nim rozporządzają. Ważnym elementem akcji jest pokazanie ofiarom przemocy, jak, gdzie i u kogo szukać pomocy.

Ważnym i podkreślanym elementem akcji jest również uwrażliwienie społeczeństwa na zjawisko przemocy i gwałtu oraz zwrócenie uwagi rządu i ustawodawcy na konieczność zmiany prawa dotyczącego gwałtu, jak również zmiany interpretacyjnej definicji gwałtu.
 

Szersza relacja z wydarzenia w poniedziałkowym wydaniu wiadomości "Echa Dnia" oraz programie "Działo się".

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: