Święto z Ameryki? Nic z tych rzeczy!

  • Jakub Diakun
  • 2020-02-14 06:00:00
Święto z Ameryki? Nic z tych rzeczy!
  • Foto: https://pixabay.com/

Już dziś swoje święto obchodzą wszyscy zakochani. Miłość to uczucie, które znają chyba wszyscy, nie wszyscy jednak znają historie tego dnia. Wybierzmy się więc na podróż w czasach aby lepiej poznać historię święta zakochanych.

Przenieśmy się najpierw do czasów, których nikt z nas nie może pamiętać, a więc do Imperium Rzymskiego. Wyobraźmy sobie, że świętujemy razem z Rzymianami ówczesny odpowiednik dzisiejszego święta, czyli Luperkalia. Świętując musimy udać się do jaskini Lupercal, w której to zgodnie z tradycją Rzymu mieli znajdować się dwaj bliźniacy Romulus i Remus, karmieni przez wilczyce. To właśnie te dwie postaci są uznawane za założycieli Rzymu. Gdy już wszyscy zgromadzą się w jaskini, przychodzi czas, aby złożyć ofiary, następnie kapłan przyodziany w skórę świeżo zabitych zwierząt obiegał jaskinie i uderzał wszystkich rzemieniami. Ten obrządek był szczególnie pożądany przez bezdzietne kobiety, ponieważ według wierzeń, uderzenie rzemieniem miało gwarantować płodność.

Skoro już sięgnęliśmy najdawniejszej historii związanej z dzisiejszym świętem, przenieśmy się teraz do trochę nowszej historii. Południowa i zachodnia Europa obchodziła dzisiejsze święto od średniowiecza. Natomiast północna i wschodnia Europa zaczęła świętować dużo później. Na cały świat Walentynki rozpowszechnił sir Walter Scott. Ze względu, że to właśnie Brytyjczyk rozpowszechnił dzisiejsze święto, jego rodacy uważają często to święto za własne. Skoro już przebrnęliśmy przez odległe historie, przenieśmy się teraz do lat 90 XX wieku. To właśnie w tym czasie walentynki zyskały na popularności w naszym kraju Co ciekawe największe w Polsce obchody walentynek odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie, ponieważ to właśnie tam najprawomocniej od czasów średniowiecza przechowywane są relikwie św. Walentego – który jak wiadomo jest jednym z głównych patronów tego święta.

  • Tagi:

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: