80. rocznica pierwszych deportacji na Sybir

  • Jakub Diakun
  • 2020-02-10 07:14:10
80. rocznica pierwszych deportacji na Sybir
  • Foto: Wikipedia

Pewna lutowa noc nie była dla wszystkich czasem, który chcieliby pamiętać. Miedzy 9 a 10 lutego 1940 roku rozpoczęły się znane nam wszystkim z lekcji historii lub opowiadań innych ludzi wywózki ludności, zamieszkałej głownie tereny Polski poza granice naszego kraju.

Przeprowadzona na masową skalę akcja deportacji z naszych terenów. Dotknęła nie tylko obywateli Polski, choć nasi rodacy byli głównymi ofiarami deportacji. Wśród innych nacji, które zostały wygnane z domów byli również Białorusini oraz osoby narodowości Ukraińskiej.

 

Do nagłego pozostawienia swoich domów, tej strasznej nocy zostały zmuszone całe rodziny, w których znaleźć można było, osadników wojskowi, średnich i niższych urzędników państwowych, służbę leśną oraz pracowników PKP.


Życie na Syberii jak wiemy z opowiadań ludzi, którzy przeżyli wygnanie nie było usłane różami, lecz kolcami. Od osób, które zostały przepędzone z domów usłyszeć można, że egzystencja w tamtym terenie była prawie niemożliwa. Każdy kto zainteresuje się historią tych ludzi, usłyszy wiele strasznych historii na temat desperackich kroków w poszukiwaniu jedzenia, picia, ciepłej odzieży czy też lekarstw.
 

Pierwsza deportacja dotknęła około 140 tyś. osób, na tym jednak oponenci naszego państwa się nie zatrzymali i tego typu akcji było jeszcze wiele. Mamy jeszcze na terenie naszego miasta żyjące osoby, które przeżyły tamte czasy. Warto więc posłuchać ich historii. Nie będzie nadużyciem, jeśli powiemy, że są chodzącymi świadkami tej strasznej akcji.

Przeczytaj podobne wpisy

Komentarze (1)

Kazimierz - Sybirak 2020-02-10 10:12

Na sybirze u progu swojego życia dożywotnio utraciłem zdrowie w wielu jego wymiarach. Z tego powodu przeszedłem przedwcześnie na rentę chorobową. A jednak gdy złożyłem wniosek o zadośćuczynienie za odebrane zdrowie to mam przeciwko sobie szereg konstytucyjnych organów państwa włącznie z Rzecznikiem Praw 0bywatelskich/

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: