Pizza – potrawa którą wszyscy znamy i kochamy

  • Jakub Diakun
  • 2020-02-09 11:38:07
Pizza – potrawa którą wszyscy znamy i kochamy
  • Foto: TV Gawex

Wszyscy ją znamy i kochamy. Dziś ma swoje święto, ale czy składanie życzeń w tym przypadku ma sens? Chyba lepiej byłoby uczcić ten dzień jedząc pizzę. To właśnie ten okrągły placek ciasta drożdżowego obchodzi dziś swoje święto.


Okrągłe placki ciasta są znane ludzkości od najdawniejszych czasów. Już nawet Starożytni Egipcjanie korzystali z dobrodziejstw natury, wyrabiając takie potrawy. Mieszkańcy znad Nilu często używali archetypów pizzy jako narzędzia płatniczego. Nie tylko Egipcjanie wiedzieli o możliwości wyrabiania takich drożdżowych placków. Praktycznie każda kultura średniowieczna znała taką możliwość.

Pizza to chyba jedna z najpopularniejszych potraw na całym świecie. Nie będzie więc przesadą, jeśli napiszemy, że każdy choć raz w życiu próbował tego wypieku. Popularnie mówi się o tym, że ten kawałek ciasta pochodzi z Włoch. Niekiedy usłyszeć można też, że pizza na tzw. „grubym cieście” pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To nie jest jednak prawdą, ponieważ ten rodzaj pizzy prawidłowo powinno nazywać się „Rzymskim”. Jak sama nazwa wskazuje nie pochodzi ona ze Stanów Zjednoczonych.Taka pizza jest bardzo popularna nie tylko ze względu na swoją grubość, ale także na puszyste i zaokrąglone brzegi. To właśnie takie ciasto najczęściej możemy dostać w restauracji.

Pizza Rzymska nie jest jednak jednym rodzajem wypieku jaki możemy spotkać we Włoszech. Poza tym gatunkiem odwiedzając okolice Neapolu, ale nie tylko, natrafimy na tzw. „Pizzę Neapolitańską”. Wypieki tego typu często uchodzą za wzór pizzy, ze względu na swoją dużą popularność we Włoszech. Jest to również kawałek takiego samego ciasta drożdzowego z tym, że tym razem jest on bardzo cienki (ma maksymalnie 3 milimetry). Grubość ciasta to główna, ale nie jedyna różnica. Ten gatunek nie ma tak popularnych i kochanych przez Polaków zaokrąglonych brzegów.
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: