Drzwi otwarte Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-02-07 13:27:44
Drzwi otwarte Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Zamiejscowy Wydział Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku był dzisiaj organizatorem „Dnia Przemysłu Drzewnego" przy ul. Pilskiej 2. Adresatem tego wydarzenia byli przede wszystkim uczniowie szkół średnich i przemysłowcy, zaś otwarte drzwi dały możliwość zwiedzenia uczelni i zapoznanie się z nowymi technologiami, co umożliwili pracownicy uczelni oraz firmy zarówno państwowe, jak i prywatne, które prezentowały swe stoiska tematyczne.

Szczecinek jest miastem, w którym skupia się nie tylko przemysł drzewny wykorzystujący najnowocześniejsze technologie światowe ale również od 4 lat znajduje się tu Zamiejscowy Wydział Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej. 

W tym roku po raz pierwszy mury uczelni opuszczą pierwsi inżynierowie.

Obecnie przemysł polski wysyła, eksportuje i konkuruje z największymi potentatami w tej dziedzinie na świecie, takimi jak przemysł amerykański, czy chiński i bardzo dobrze sobie na tych rynkach radzi. Celem zaproszenia na dzisiejszy dzień przemysłu było uwrażliwienie uczniów i przemysłowców, ludzi którzy myślą o naszym regionie i jego rozwoju na fakt, jak wiele zaawansowanej wiedzy i technologii opartej na najnowszych zdobyczach nauki stosowanych jest w chwili obecnej. Wszystko to można było dzisiaj zobaczyć.

Dzisiejszy inżynier nie projektuje przy desce, przy kalce posługując się tuszem, ale posługuje się komputerem. Rysuje i modeluje elementy w trzech wymiarach. Potrafi dokonać symulacji ich obciążenia, jak będą reagowały na warunki zewnętrzne oraz wygenerować kody do współczesnych maszyn i obrabiarek CNC  sterowanych numerycznie.

Dzięki dotacjom otworzone zostało dzisiaj Centrum Pomiarów Fizycznych i Mechanicznych Właściwości Materiałów Drzewnych, posiadające tomografię komputerową, maszyny wytrzymałościowe, analizatory termiczne, czy skanery 3D. W tym roku uruchomione zostało tez laboratorium nakierowane na współpracę z przemysłem.


 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: