Z dawnego żurnala

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-01-30 06:30:00
Z dawnego żurnala
  • Foto: SAPiK

Z cyklu „Wczoraj, dawno- kronika naszej ziemi” ,odbyło się wczoraj (29.01) kolejne, ale pierwsze w tym roku spotkanie w Centrum Konferencyjnym Zamek w Szczecinku. Każde zebranie poświęcone jest historii Szczecinka i najbliższego regionu, a wczorajsze nosiło tytuł „Z dawnego żurnala”.

Organizatorem spotkania był szczecinecki SAPiK, zaś prelegentką multimedialnego wykładu była Anna Dymna – historyk, członek PTTK w Szczecinku.

Programowa wypowiedź poświęcona była wpływowi historii zarówno na modę żeńską, jak i męską i dotyczyła tylko miasta Neustetin (Szczecinek) i najbliższego regionu. Omawianym okresem był wiek XVIII i XIX. 

Omawiane były będące doskonałym źródłem historycznym fotografie z kobiecymi kreacjami i strojami dnia codziennego.  O tym co w danym okresie jest promowane w określonym środowisku decyduje kilka czynników, które maja charakter ponadczasowy i aktualne są również dzisiaj. Są to czynniki ekonomiczne i kulturalne, takie jak rewolucja przemysłowa, żurnale i pisma poświęcone modzie, krawcowe i szycie domowe, pojawienie się gotowej konfekcji oraz  sztuczne materiały. Chociaż niewątpliwie zmieniająca się co dekadę moda jest wpływem wieku XX który odcisnął swe piętno w każdej sferze ludzkiego życia. 

Najbardziej zauważalną transformacją w modzie męskiej było przejście ze spodni krótkich (do kolan) na spodnie długie co nie zmieniło się do chwili obecnej. W kobiecych strojach z kolei zniknęło wiele elementów pstrokatych, na co zdecydowany wpływ miała rewolucja francuska i blokada kontynentalna podczas wojen napoleońskich.

Podczas wykładu mogliśmy także dowiedzieć się jaki wpływ na modę antyczną w XVIII i XIX w. miało np. odkrycie Pompei i Herkulanum. 
Anna Dymna pochyliła się również w swej prelekcji nad źródłem historycznym jakim są ubrania z w/w epoki oraz naszych mylnych wyobrażeniach wykreowanych przez media. Często bowiem ludzie biedni ubrani byli w  bardzo kolorową odzież naśladującą kolorystyką i strukturą materiału kreacje „warstw wyższych” społeczeństwa.

Bardzo ciekawy merytorycznie wykład rujnuje nasze dotychczasowe wyobrażenie na temat mody i sposobu ubierania się ludzi w wieku XVIII i XiX.

 


 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: