Zielone tablice rejestracyjne już dostępne

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-01-30 06:00:00
Zielone tablice rejestracyjne już dostępne
  • Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Właściciele samochodów elektrycznych i z napędem wodorowym mogą już składać wnioski o wymianę tablic rejestracyjnych na zielone

Wraz z nowym rokiem w życie weszły  przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Część zapisów dotyczy wprowadzenia zielonych tablic rejestracyjnych dla aut elektrycznych i z napędem wodorowym.

Wzór nowych tablic jest już dostępny w Starostwie Powiatowym w Szczecinku. W naszym powiecie zarejestrowanych jest 10 autobusów elektrycznych i 3 samochody osobowe.  

Kierowcy którzy zarejestrowali swoje „elektryki” przed 1 stycznia 2020 roku, mogą wymienić swoje tablice rejestracyjne, ale nie mają takiego obowiązku. Dlaczego jednak warto to zrobić?

Bo kierowcy aut elektrycznych mają swoje przywileje, jak chociażby możliwość poruszania się po buspasach, bezpłatnego parkowania, korzystania z bezpłatnych stacji ładowania czy wjazdu do stref zamkniętych.

Do tej pory  samochód nieemisyjny od tego napędzanego zwykłym silnikiem wyróżniała jedynie naklejka legalizacyjna na przedniej szybie - z czerwoną obwódką przeznaczoną dla aut elektrycznych i żółtą dla samochodów napędzanych wodorem.

Nowe, zielone tablice mają sprawę  ułatwić i spowodować, że samochody elektryczne będą lepiej widoczne. Dzięki temu chociażby nie zatrzyma nas policja jeśli będziemy jechać wspomnianym już buspasem, a parkingowy nie sięgnie do kieszeni bo mandatowy bloczek. 

Co ważne, zielonych tablic rejestracyjnych nie otrzymają właściciele aut hybrydowych. Wymiana tablic kosztuje 93 zł. Koszt obejmie jedynie nowe tablice. Zarówno dowód rejestracyjny, jak i naklejka na szybę pozostaną bez zmian, ponieważ wymiana nie wiąże się ze zmianą numeru rejestracyjnego.
 

Informacja : Starostwo Powiatowe w Szczecinku

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: