Merytoryczne, ale i emocjonalne oraz burzliwe zebranie w Gwdzie Wielkiej

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-01-29 06:30:00
Merytoryczne, ale i emocjonalne oraz burzliwe zebranie w Gwdzie Wielkiej
  • Foto: TV Gawex

Świetlica w Gwdzie Wielkiej była wczoraj (28.01) miejscem merytorycznej, ale i emocjonalnej wymiany argumentów dotyczących przyszłości Szkoły Podstawowej pomiędzy mieszkańcami Gwdy Wielkiej a przedstawicielami Urzędu Gminy w Szczecinku.

Spotkanie informacyjne dotyczące reorganizacji oświaty w Gminie Szczecinek rozpoczął wójt gminy Ryszard Jasionas, który w sposób merytoryczny na podstawie przygotowanej prezentacji (dostępnej na stronie UG) wykazał brak możliwości uzasadnionego dalszego utrzymywania placówki oświatowej w Gwdzie Wielkiej.

Jednym z najpoważniejszych argumentów przedstawionej przez wójta sytuacji jest fakt, iż obecnie do szkoły uczęszcza 49 uczniów, zatrudnionych jest w niej 26 pracowników a koszt utrzymania 1 ucznia pochłania środki przeznaczane na dwie inne szkoły razem wzięte np. Turowo i Wierzchowo. 

Również z prognoz dotyczących spodziewanego naboru do szkoły na lata kolejne widać, że ilość uczniów będzie systematycznie maleć, co znacznie pogłębi problem.

Jednakże do wielu mieszkańców argumenty te nie trafiają do przekonania bowiem w ich odczuciu Szkoła Podstawowa w Gwdzie Wielkiej jest ostatnim bastionem kultury i oświaty we wsi.

Jako kontrargument wysuwają fakt, iż przez wiele lat starali się o to aby placówka zaistniała. Szkoła gromadzi dzieci nie tylko z samej Gwdy, ale i okolicznych miejscowości. Nadto daje zatrudnienie niemal 30 osobom w tym rejonie. Kolejną ważną okolicznością jest osiedlanie się w Gwdzie nowych mieszkańców, dla których ważnym czynnikiem w wyborze jest dostępność między innymi do szkół i przedszkoli. To ostatnie stanowi także ważną przesłankę.

Wójt zaproponował rozwiązanie, które może być antidotum na problem „być albo nie być” dla Szkoły Podstawowej w Gwdzie Wielkiej. Miałoby to być pokrycie przez mieszkańców wsi kosztów utrzymania szkoły w części dotyczącej wypłat dla pracowników szkoły. 

Dyrektor szkoły utrzymuje, iż placówka spełnia warunki dla tego typu placówek oświatowych, jest wyposażona w nowoczesny i multimedialny sprzęt, jest przyjazna dla uczniów i podkreślił, iż argumenty zawarte w liście otwartym (dostępnym na naszej stronie internetowej) stanowią kontrpropozycję dla argumentacji przedstawicieli UG w Szczecinku i winny być wzięte pod uwagę.

W dniu 30 stycznia ma odbyć się głosowanie w sprawie uchwały intencyjnej a ostateczna decyzja w sprawie szkoły w Gwdzie zapaść ma do końca lutego 2020r.

Relacja ze spotkania w Gwdzie Wielkiej w dzisiejszym wydaniu wiadomości „Echa Dnia” na antenie TV Gawex.


 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: